Warszawa Centralna PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Dworzec znajduje się w ścisłym centrum Warszawy pomiędzy ulicami Aleje jerozolimskie, Złota, Emilii Plater i Jana Pawła II.

Dookoła dworca znajduje się 30 przystanków autobusowych i tramwajowych. W opisach posłużymy się nazwami przystanków ze strony Zarządu Transportu Miejskiego: lista przystank`{ów w Warszawie i okolicy].

Na dworzec składają się trzy poziomy. Na poziomie ulicy znajduje się hala główna, niżej jest system korytarzy zwanych galeriami, najniżej natomiast usytuowane są perony.

Dworzec Bezpośrednio sąsiaduje od wschodu ze stacją Warszawa Śródmieście, natomiast kierując się na zachód przejdziemy bezpośrednio na dworzec Warszawskiej Kolei Dojazdowej WKD Warszawa Śródmieście.

Perony i tory są w osi wschód-zachód.

W odległości około 600 m. na wschód leży stacja Centrum pierwszej linii metra, natomiast około 500 m na północ od dworca znajdziemy stację Rondo Daszyńskiego drugiej linii. Do obu możemy dostać się środkami komunikacji miejskiej.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na całym dworcu oprócz przejścia podziemnego pod rondem Czterdziestolatka. Toalety znajdują się w galeri północnej i południowej oraz w holu dworca i są czynne całą dobę. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Windy są sprawne. Kasy znajdują się w holu dworca oraz galeriach północnej, wschodniej i południowej i są czynne całą dobę.

Na dworcu możemy skorzystać z bankomatu, apteki, punktów usługowo-handlowych i gastronomi np. (kawiarnie Starbucks , McDonald's).

Na Stacji Warszawa Centralna zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.

Perony

Perony stanowią najniższą część Dworca centralnego. Jesteśmy 2 piętra pod ziemią. Każdy peron posiada guzki ostrzegawcze przy krawędziach, ścieżkę prowadzącą wzdłuż peronu przed linią bezpieczeństwa oraz drugą w środkowej części peronu biegnącą w poprzek, która zaprowadzi nas do windy. Wszelkie ławki, schody ruchome i tablice są w osi peronów.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku wschodnim:

Peron 1, po prawej tor nr 7, po lewej tor nr 5,

Peron 2, po prawej tor nr 3, po lewej tor nr 1,

Peron 3, po prawej tor nr 2, po lewej tor nr 4,

Peron 4, po prawej tor nr 6, po lewej tor nr 8.

Zwykle pociągi jadące w kierunku północnym i wschodnim odjeżdżają z peronów 1 lub 2, zaś w kierunku zachodnim lub południowym - 3 lub 4. Perony są bardzo wysokie około 85 cm od pgs.

Wyjścia z peronów

Na wschodnim krańcu każdego peronu znajdują się kamienne schody w dół, prowadzące do tunelu, którym możemy dojść do pozostałych peronów. Prócz tego tunel ten łączy dworzec centralny z dworcem PKP Warszawa Śródmieście.

Idąc dalej napotkamy murek, za którym znajduje się pochylnia w dół na końcu której jest przejście służbowe (zakaz wstępu!). Dalej napotkamy ruchomą pochylnię, prowadzącą na galerię wschodnią, następnie schody ruchome skierowane przeciwnie, ale prowadzące na tę samą galerię od strony zachodniej.

Kolejne schody są w kierunku zachodnim i wyjedziemy nimi na galerię środkową. Następnie trafimy na wspomnianą ścieżkę prowadzącą do wind, którymi możemy wyjechać na galerię środkową, a z peronu 2 i 3 nawet na halę główną.Na tę galerię jest z każdego peronu tylko jedno wyjście.

Dalej znajduje się kolejna ruchoma pochylnia prowadząca na galerię zachodnią. Ostatnim wyjściem są kamienne schody zwrócone od zachodu, prowadzące również na galerię zachodnią. Na końcu peronu znajduje się betonowa pochylnia w dół, która prowadzi do przejścia technicznego. Tam również obowiązuje zakaz wstępu.

Tunel i Galerie

Na dworcu mamy jeden tunel, który jest poniżej poziomu szyn oraz pięć galerii, które znajdują się nad peronami. Galerie: wschodnia, środkowa i zachodnia biegną w poprzek peronów, natomiast galeria południowa i północna są położone do nich równolegle..

Tunel

W tunelu nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Na końcach peronów po stronie wschodniej znajdują się kamienne schody w dół prowadzące do tunelu. Stojąc w tunelu tyłem do schodów prowadzących na peron nr 4 po lewej stronie i przed sobą mamy ścianę. Skręcamy w prawo i kierujemy się na południe. Po drodze z prawej strony będziemy mijali schody prowadzące kolejno na perony 3, 2, i 1 Dworca Centralnego.

Po minięciu schodów na peron 1, za kilka metrów trafimy na schody w dół. Uwaga przy schodach jest metalowa brama, która jest zamykana na noc. Po pokonaniu schodów idziemy prosto. Po lewej stronie miniemy wejście schodami do góry na peron nr 3 stacji Warszawa Śródmieście. Idąc dalej i dochodząc do ściany na lewo będziemy mieli wejście schodami do góry na peron nr 1.

galerie na poziomie -1

Po wyjechaniu z peronów znajdujemy się jedno piętro pod ziemią. Wszystkie korytarze nazwano galeriami. Są 3 galerie, biegnące prostopadle do torów (Wschodnia, Środkowa i Zachodnia), rozmieszczone równomiernie, czyli wschodnia jest bliżej wschodniego krańca peronów, środkowa nad środkową częścią peronów, zaś zachodnia nad częścią zachodnią.

Tylko z tych trzech galerii są zejścia na perony.

Wszystkie galerie posiadają ścieżki prowadzące.

Galerie Północna i Południowa są równoległe do peronów po obu stronach dworca, czyli galeria północna jest obok peronu 4, zaś południowa obok peronu 1.

Galeria Wschodnia

To korytarz najbardziej wysunięty w kierunku dworca Warszawa Śródmieście, biegnący nad wszystkimi peronami. Przez całą długość korytarza ciągnie się ścieżka prowadząca, od której co jakiś czas odchodzą odgałęzienia w stronę peronów lub innych wyjść. Na północ znajduje się patio galerii handlowej Złote tarasy. Po obu stronach korytarza znajdziemy zejścia na perony, prócz tego lewa ściana zawiera wyjścia do kilku innych miejsc. Od strony południowej galeria kończy się ośmioma schodkami, po których wejdziemy do przejścia podziemnego, z którego dostaniemy się na kilka przystanków komunikacji miejskiej.

Stojąc tyłem do patio Złotych Tarasów mijamy skrzyżowanie z korytarzem galerii północnej, który ciągnie się w prawo i w lewo. Następnie po prawej stronie znajdziemy schody ruchomena kolejne perony. Jako pierwsze miniemy te, które prowadzą na peron czwarty. Do każdej pary schodów wyznaczona jest ścieżka prowadząca.

Po drugiej stronie korytarza znajdziemy w tych samych miejscach ruchome pochylnie również jadące na perony, do których jednak ścieżek prowadzących brak. Zaraz za zejściem na peron 4 po lewej stronie są schody ruchome i kamienne w górę, które prowadzą w okolicę ul. Emilii Plater przy budynku dworca. Do schodów odchodzi ścieżka dla osób niewidomych. Po kilku metrach za peronem 3, trafimy na ścieżkę odchodzącą w lewo. Prowadzi ona do banku. Przy banku znajduje się kasa biletowa.

Pomiędzy peronami pierwszym i drugim również po lewej stronie znajduje się sklep spożywczy. można tu kupić rzeczy na drogę, w cenach ogólnie przystępnych, bez dworcowej marży. zaraz za nim trafimy na ścieżkę prowadzącą w lewo do schodów kamiennych w górę. Przy tych schodach po prawej stronie są schody ruchome jadące w górę. Jest to wyjście do ul. Emilii Plater przy budynku dworca.

zaraz za zejściem na peron nr 1 trafimy na kilka schodków w dół. Za nimi znajduje się skrzyżowanie z galerią połódniową. Po drodze trafimy na kolejną ścieżkę w lewo, która doprowadzi nas do księgarni.

Idąc dalej trafimy po lewej stronie na przedłużenie galerii południowej, a po prawej na kamienne schody, które wyprowadzą nas na przystanek autobusowy. Następnie, po pokonaniu kilku stopni w dół znajdziemy się w przejściu podziemnym, w którym ścieżek prowadzących już nie ma. Po prawej stronie znajdziemy wyjścia kolejno na przystanek tramwajowy w kierunku Ochoty (Dw.Centralny 08), następnie wyjście do tramwajów w kierunku Pragi (Dw.Centralny 07) , a jeszcze dalej wyjście na przystanek autobusowy Dw.Centralny 02. Przy tych ostatnich schodach na lewo mamy schody kamienne w górę, którymi wyjdziemy na Al. Jerozolimskie w pobliżu skrzyżowania z ul. Emilii Plater. Tymi schodami idziemy chcąc dojść do ECE.

Galeria środkowa

Przez całą długość galerii środkowej biegnie ścieżka prowadząca dla osób niewidomych, a co jakiś czas od niej odchodzą ścieżki prowadzące do wind na perony oraz do innych wyjść.

Stojąc na skrzyżowaniu galerii północnej i galerii środkowej tyłem do schodów prowadzących do Złotych Tarasów (lewo-prawo galeria północna), idziemy prosto po ścieżce przez galerię środkową. Z niej dostaniemy się na perony po lewej schodami ruchomymi, a po prawej windami. Do wind odchodzą ścieżki prowadzące natomiast do schodów ruchomych ścieżek nie ma. Schody ruchome są naprzeciwko wind. Po prawej stronie są punkty usługowo-handlowe.

Idąc od galerii północnej najpierw miniemy zejście na peron nr 4 w prawo ścieżka prowadząca do windy, w lewo schody ruchome, następnie mijamy po lewej schody na peron nr 3 a w prawo odchodzi ścieżka do windy.

Za schodami na peron nr 3 po lewej stronie będziemy mieli wyjście do góry na halę dworca. Galeria środkowa jest jedyną, z której jesteśmy w stanie wydostać się na halę główną. Najpierw mijamy schody ruchome jadące w dół (z holu dworca). Następnie szerokie schody kamienne, do których odchodzi ścieżka w lewą stronę. Za schodami kamiennymi są schody ruchome jadące w górę (na hol dworca).

Idąc dalej na południe miniemy zejście kolejno na peron 2 i 1. Na prawo odejdą ścieżki prowadzące do wind na te perony.

Na końcu galerii środkowej będziemy mieli szerokie stopnie w dół, a po prawej pochylnię w dół, która zakręca w prawą stronę do galerii południowej.

Schodząc ze schodów jesteśmy na skrzyżowaniu galerii środkowej z galerią południową (prawo-lewo). W lewo dojdziemy w kierunku galerii wschodniej a w prawo do przejścia pod Rondem Czterdziestolatka. Na wprost mamy drzwi na fotokomórkę, za którymi na boki są schody w górę. Schodami w lewo wyjdziemy na przystanek autobusowy przy Al. Jerozolimskich kierunek ochota.

Galeria Zachodnia

Jest to chyba najmniej ruchliwa część całego kompleksu. Przez całą jej długość biegnie ścieżka prowadząca dla niewidomych, co jakiś czas odchodzą od niej na boki ścieżki do zejść na perony. Na prawo do kamiennych schodów, a na lewo do ruchomej pochylni.

Stojąc na połączeniu galerii północnej i galerii zachodniej, tyłem do schodów (obecnie w remoncie), prowadzących na Al. Jana, Pawła na lewo odchodzi galeria północna. Idziemy po ścieżce prowadzącej prosto na południe. Po kilku metrach skręcamy w prawo i pokonujemy kilka schodów w górę. Teraz skręcamy w lewo i idziemy dalej na południe. Po drodze będziemy mijali skrzyżowania ze ścieżkami prowadzącymi do zejść na perony, kolejno 4, 3, 2 i 1..

Po minięciu zejść na peron nr 1 po kilku metrach dojdziemy do ścieżki prawo-lewo. W tym miejscu korytarz dzieli się na dwa.

Idąc w prawo i skręcając w lewo tym korytarzem dojdziemy do dworca Warszawa Śródmieście WKD. Uwaga w połowie korytarza będą schody w dół. Po zejściu ze schodów idziemy prosto, aż dojdziemy do korytarza ze ścieżką prawo-lewo. Idąc w prawo dojdziemy do dworca Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a w lewo dojdziemy w okolice przejścia pod Rondem Czterdziestolatka.

Na rozwidleniu korytarzy idziemy w lewo a następnie skręcamy w prawo i trafimy na kilka stopni w dół. Po zejściu ze schodów idziemy prosto i po kilku metrach dojdziemy do skrzyżowania ścieżek. W prawo (na godzinę 4) odchodzi ścieżka do schodów w górę prowadzących na Al. Jana Pawła od strony Ochoty. Idąc na tym skrzyżowaniu prosto i skręcając po ścieżce w prawo, wejdziemy do korytarza prowadzącego do dworca WKD. Natomiast na skrzyżowaniu skręcając w lewo (na godzinę 8), dojdziemy do rogu ściany z lewej dochodzi ścieżka znikąd. W tym miejscu skręcamy w prawo i dochodzimy do schodów w dół. Po zejściu ze schodów znajdziemy się w północno-zachodnim narożniku przejścia pod Rondem Czterdziestolatka.

Skręcając lekko w lewo i idąc na wschód, wzdłuż ściany po lewej stronie, dojdziemy do Dworca Centralnego. Po drodze z lewej strony miniemy dwie pary schodów w górę, które prowadzą na przystanki tramwajowe. Pierwszy z nich w kierunku Mokotowa (Dw.Centralny 09), a drugi (Dw.Centralny 10) w kierunku Żoliborza. Na końcu ściany trafimy na kilka stopni w górę (narożnik północno-wschodni. Stopnie te są po skosie. Tu jest wejście do galerii południowej Dworca Centralnego.

Galeria Północna

Uwaga! Istnieją dwa, różniące się od siebie opisy galerii północnej. Przedstawiamy obydwa w nadziei, że pomoże ktoś w ich weryfikacji.

Opis Romana Roczenia.

Na wschodnim jej krańcu jest wyjście na ulicę Emilii Plater, w pobliże przystanków autobusowych Dw.Centralny 11, 12 i 14

Idąc w kierunku zachodnim napotkamy stałe, łagodne wzniesienie korytarza. Po obu stronach są małe bary, kawiarnie i inne punkty. Po prawej, północnej stronie są wyjścia na patio Złotych Tarasów (np. wyjście do Rock Caffe).

Po lewej miniemy galerię wschodnią. Następnie spotkamy bardzo ruchliwe skrzyżowanie z galerią środkową. Po prawej wejście do Złotych Tarasów. Po przejściu tego ruchliwego miejsca troszkę się wszystko uspokoi.

Następnie korytarz zacznie wyraźnie opadać. Po prawej stronie napotkamy wystający stopień wejścia do płatnych toalet.

Gdy opadanie się zakończy, musimy skręcić 90 stopni w prawo, a po 3 metrach ponownie 90 stopni w lewo. Jesteśmy zwróceni nadal na zachód. po prawej mamy wyjście na ulicę Jana Pawła II i przystanek Dw.Centralny 04.

Po kilkunastu metrach po lewej spotkamy wyjście na przystanek tramwajowy Dw.Centralny 10. To będzie czoło przystanku.

Nieco dalej po lewej będzie wyjście na przystanek tramwajowy Dw.Centralny 09. To wyjście znajduje się na końcu przystanku, zatem należy podejść dużo na południe wzdłuż torów tramwajowych.

Idąc dalej napotkamy ponowne wznoszenie się korytarza i na końcu po prawej wyjście na przystanek Dw.Centralny 03 (wyjście w remoncie), zaś po lewej galeria zachodnia.

Opis Artura Słowika.

Przez całą długość galerii północnej biegnie ścieżka prowadząca dla osób niewidomych. Stojąc na skrzyżowaniu galerii północnej z galerią wschodnią, tyłem do galerii wschodniej przed sobą mamy wyjście na patio przed Złotymi Tarasami. Skręcamy w prawą stronę i idziemy na wschód. Na początku korytarza mamy dwie błędne ścieżki w prawo i w lewo, które prowadzą do ścian. Idziemy lekko z górki po przejściu kilkunastu metrów odchodzi ścieżka w lewą stronę, którą dojdziemy do toalet. Idąc dalej na wschód. Po lewej stronie miniemy schody w górę, prowadzące w okolicę ul. Emilii Plater. Tu pochyłość się kończy.

Mijając te schody i idąc prosto trafimy na zygzak ścieżki. Skręcamy w prawo, a po 2 metrach w lewo i idziemy dalej na wschód. W pewnym momencie ścieżka lekko skręci w lewo (na godzinę 11), i po przejściu kilkunastu metrów dojdziemy do kamiennych schodów w górę. Po wyjściu z tunelu znajdziemy się w okolicy budynku dworca Warszawa Śródmieście. W tym miejscu trafimy na ścieżkę prowadzącą, którą idąc na wschód dojdziemy do miejsca, zwanego „patelnią“, gdzie jest stacja metra Centrum.

Natomiast skręcając na skrzyżowaniu w lewą stronę i idąc na zachód po drodze będziemy mijali punkty usługowo-handlowe w tym kawiarnie, aż dojdziemy do skrzyżowania z galerią środkową (z lewej strony). Po prawej będzie zejście po schodach do Złotych Tarasów. Na skrzyżowaniu idziemy prosto. Od razu trafiamy na dwie błędne ścieżki, w prawo do witryny sklepowej, a w lewo do podświetlanej tablicy z reklamami. Idąc dalej na zachód trafimy na ścieżkę odchodzącą w prawą stronę i po 2 metrach ścieżka ta skręca w lewo wzdłuż ściany. Na końcu będzie wejście do Toalet. Uwaga z lewej strony jest niski murek a na wprost drzwi stopień w dół.

Mijając ścieżkę do toalet idziemy prosto, tu zaczyna się krótki i stromy spadek, po prawej mijamy toalety ze stopniem w górę. Po kilku metrach skręcamy po ścieżce w prawo, i po 3 m. w lewo. Przy tym zakręcie na wprost jest wyjście schodami kamiennymi do góry w okolicę przystanków autobusowych przy Al. Jana Pawła kierunek Rondo ONZ. Idziemy dalej na zachód. Po drodze z lewej strony mijamy dwa wyjścia schodami na przystanki tramwajowe, najpierw kierunek Żoliborz i Rondo ONZ, a następnie Mokotów. Dochodzimy do zygzaka ścieżki. Skręcamy w lewo i po 2 metrach w prawo. Jesteśmy w okolicy nastawni. Uwaga po lewej stronie mogą być otwarte drzwi, które nachodzą na ścieżkę. Na końcu ścieżka skręca w lewo. Jest to wejście do galerii zachodniej. Po prawej są kamienne schody w górę, które prowadzą w okolicę przystanku autobusowego przy Al. Jana Pawła. Schody te obecnie są w remoncie.

galeria Południowa

Przez całą długość korytarza biegnie ścieżka prowadząca. Na wschodnim krańcu galerii południowej znajdziemy wyjście na zachodnią stronę ulicy Emilii Plater. Idąc na zachód zauważymy wznoszenie się korytarza. Po prawej, północnej stronie znajdują się punkty usługowe. Po wypłaszczeniu i kilkunastu metrach napotkamy skrzyżowanie z galerią wschodnią. Po lewej, południowej stronie tego skrzyżowania są schody w dół, stanowiące przedłużenie galerii wschodniej. Tutaj uwaga. Na wprost mamy wyjście z podziemi, prowadzące na przystanek Dw-Centralny 02. Aby wędrować dalej galerią południową, należy przed tym wyjściem skręcić 90 stopni w prawo (na północ), a po kilku metrach powrócić na kurs zachodni, czyli skręcić 90 stopni w lewo (na zachód). Teraz po lewej, południowej stronie mamy punkty gastronomiczne, zaś po prawej, północnej usłyszymy przyjeżdżające i odjeżdżające pociągi. Znajdujemy się bowiem nad peronami i poruszamy się zgodnie z ich biegiem.

Po kilkudziesięciu metrach natrafimy na ścieżkę prowadzącą w lewo do toalet. Dalej znajduje się ścieżka w prawo prowadząca do tablicy z reklamami. W środkowej części galerii spotkamy skrzyżowanie z galerią środkową. Zbliżając się do zachodniego krańca tej galerii po lewej stronie napotkamy kasy biletowe. Kolejka do niej wyznaczona jest taśmami.

Na końcu korytarza ścieżka skręca w lewo. Po kilku metrach w prawą stronę odchodzi ścieżka do kamiennych schodów w górę, które prowadzą na Al. Jana Pawła. Idziemy na południe i dochodzimy do ścieżki prawo-lewo. Na lewo mamy kamienne schody w górę, prowadzące na Al. Jerozolimskie. Tu skręcamy w prawo i dochodzimy do kilku stopni w dół. Stopnie są po ukosie. Od ścieżki prowadzącej na Al. Jana Pawła możemy iść po ukosie (na godzinę 2), ale trzeba uważać na filary.

Po zejściu ze schodów jesteśmy w północno-wschodnim narożniku przejścia pod Rondem Czterdziestolatka. Idąc lekko w lewo przy ścianie dojdziemy do schodów w górę prowadzących odpowiednio na przystanek tramwajowy w kierunku Ochoty, następny na przystanek tramwajowy w kierunku Pragi i na końcu przystanek autobusowy w kierunku Pragi i ul. Marszałkowskiej.

Jeśli po zejściu ze schodów pójdziemy przy ścianie w prawo, miniemy wyjścia schodami w górę na przystanki tramwajowe. pierwszy (Dw.Centralny 10) w stronę Żoliborza i Ronda ONZ, a drugi (Dw.Centralny 09) na Mokotów. Mijając wejścia na przystanki i idąc prosto na zachód dojdziemy do stopni w górę. Jest to północno-zachodni narożnik przejścia pod Rondem Czterdziestolatka. Wchodząc schodami dojdziemy do galerii zachodniej lub do dworca Warszawa Śródmieście WKD.

Hala główna

Na stacji Warszawa Centralna budynek dworca znajduje się nad torami i w poziomie ulic. W budynku jest duża hala dworcowa, na której jest antresola. Na hali są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych. Z podziemi na hol dworca możemy dostać się schodami z galerii środkowej, wejście pomiędzy peronami 2 i 3, oraz windami z peronów 2 i 3. Oczywiście windy te przejeżdżają przez poziom z galerią środkową.

Antresola

Stojąc na hali dworcowej, tyłem do schodów prowadzących z galerii środkowej, kilka metrów przed nami napotkamy ścieżkę lewo-prawo. Przechodząc ścieżkę trafimy na schody ruchome, którymi wyjedziemy na antresole. Teraz pójdziemy prosto czyli na wschód. Po drodze po obu stronach będziemy mijali ławki, aż dojdziemy do ścieżki północ-południe. W tym miejscu jesteśmy nad kasami biletowymi przy ścianie wschodniej hali. Skręcając w prawo dojdziemy do McDonald's i schodów w dół przy ścianie południowej. Natomiast skręcając w lewo czyli na północ dojdziemy do windy oraz schodów w dół przy ścianie północnej. Windą zjedziemy z antresoli na hol dworca w okolicy kas biletowych.

Halę główną możemy po ścieżkach przejść dookoła. Stojąc tyłem do schodów prowadzących z galerii środkowej skręcamy na ścieżce w prawo i idziemy na południe.. Za schodami ruchomymi ścieżka skręca w prawo i za 2 metry w lewo. Idąc prosto dojdziemy do drzwi na fotokomórkę, którymi wyjdziemy przed budynek, gdzie znajduje się postój taksówek przy Al. Jerozolimskich. Idąc w kierunku drzwi, na prawo będziemy mieli dojście do zachodniej ściany holu dworcowego, na której jest apteka i poczta.

Od ścieżki prowadzącej do drzwi przy Al. Jerozolimskich odchodzi ścieżka w lewą stronę. Skręcając w nią idziemy na wschód, po prawej mamy południową ścianę holu dworca. Po przejściu 3/4 długości holu w prawo odchodzi ścieżka doprowadzająca nas do schodów w górę, którymi wyjdziemy na antresolę przy wejściu do McDonald's.

Idąc dalej na wschód dojdziemy do ścieżki odchodzącej w lewą stronę. Jest to ścieżka biegnąca wzdłuż ściany wschodniej holu, na której znajdują się okienka kasowe. Idąc prosto na wschód po prawej stronie miniemy toalety i dojdziemy do drzwi. Jest to wyjście przy ul. Emilii Plater obok budynku dworca.

Skręcając w ścieżkę przy kasach biletowych idziemy na północ. Nad nami jest antresola. Po prawej są okienka kasowe. Kolejka do kas wytyczona jest taśmami. Na końcu kas dojdziemy do skrzyżowania. W prawo biegnie ścieżka do drzwi, którymi wyjdziemy na ul. Emilii Plater. Prosto dojdziemy do windy, którą wyjedziemy na antresole. Obok windy z prawej strony na ścianie północnej jest wyjście w okolice postoju taksówek oraz przystanków autobusowych przy dworcu.

Skręcając na skrzyżowaniu w lewo idziemy na zachód, aż do ścieżki lewo-prawo. Po prawej miniemy COK. Ścieżka w prawo wyprowadzi nas z budynku dworca przez drzwi na fotokomórkę w okolicy postoju taksówek i przystanków komunikacji miejskiej. Na wprost wyjścia jest przejście przez ulicę i stanowiska z przystankami.

Skręcając w lewo kierujemy się na południe. Przed schodami ruchomymi w dół, ścieżka skręca w lewo i po 2 m. w prawo. Jesteśmy w punkcie wyjścia po prawej mamy kamienne schody w dół, prowadzące do galerii środkowej, a po lewej schody ruchome, którymi wyjedziemy na antresolę.

Na ścianie zachodniej oprócz apteki i poczty mamy dwie windy, którymi dostaniemy się na galerię środkową oraz perony 2 i 3. Postoje taksówek zlokalizowane są zarówno przy północnej jak i południowej ścianie dworca.

Wchodząc na dworzec.

Tu zostały opisane najbardziej uczęszczane trasy.

Od Al. Jerozolimskich.

Przyjeżdżając tramwajem od strony Pragi lub stacji metra Centrum, wysiadamy z pojazdu i idziemy do przodu w kierunku jazdy. Schodzimy schodami w dół. Jesteśmy w przejściu pod Rondem Czterdziestolatka. Skręcamy w prawo i idziemy, aż do schodów w górę. Po wejściu schodami możemy iść po ukosie ale trzeba uważać na filary. Lepiej odnaleźć ścieżkę i iść po niej lekko w prawo (na godzinę 2), skręcić w lewo na pierwszym odejściu ścieżki i iść prosto, aż ścieżka skręci w prawo o 90 stopni. Jesteśmy w galerii południowej. Po drodze mijamy po prawej stronie kasę. Następnie dojdziemy do skrzyżowania z galerią środkową, co poprzedzi podnosząca się po lewej stronie pochylnia, która skręci do galerii środkowej.

Jadąc autobusem od strony ul. Marszałkowskiej. Wysiadamy i idziemy w kierunku jazdy autobusu. Trafiamy na kamienne schody w dół. Po zejściu po prawej mamy drzwi, którymi wchodzimy do galerii południowej, na wprost mamy schody prowadzące do galerii środkowej.

Jadąc od strony Ochoty autobusem i tramwajem. Wysiadamy i idziemy zgodnie z kierunkiem jazdy. Schodzimy po schodach w dół i skręcamy w lewo. Jesteśmy w przedłużeniu galerii wschodniej. Idziemy na północ. Trafiamy na kilka stopni w górę. Z prawej strony dojdzie ścieżka z przedłużenia galerii południowej. Po kilku metrach w lewo odejdzie ścieżka biegnąca przez południową galerię w stronę zachodnią, którą dojdziemy do galerii środkowej, natomiast idąc prosto trafimy na ścieżkę w prawo do księgarni a następnie kilka schodów w górę. Jest to wejście do galerii wschodniej.

Od Al. Jana Pawła.

Przyjeżdżając tramwajem od strony Żoliborza i Ronda ONZ czyli stacji metra Rondo ONZ. Wysiadamy z tramwaju i idziemy w kierunku jazdy. Schodzimy schodami w dół. Jesteśmy w przejściu pod Rondem Czterdziestolatka. Skręcamy w lewo i dochodzimy do schodów po ukosie. Po wejściu schodami Możemy iść po ukosie ale trzeba uważać na filary. Lepiej odnaleźć ścieżkę i iść po niej lekko w prawo (na godzinę 2), skręcić w lewo na pierwszym odejściu ścieżki i iść prosto, aż ścieżka skręci w prawo o 90 stopni. Jesteśmy w galerii południowej. Po drodze mijamy po prawej stronie kasę. Następnie dojdziemy do skrzyżowania z galerią środkową, co poprzedzi podnosząca się po lewej stronie pochylnia, która skręci do galerii środkowej.

Jadąc od strony Mokotowa wysiadamy z tramwaju i idziemy w kierunku jazdy. Pokonujemy schody w dół. Jesteśmy w galerii północnej. Idąc po ścieżce w lewo dojdziemy do galerii zachodniej. Lepiej iść w prawą stronę kierując się na wschód. Idziemy po ścieżce w prawo. Następnie po lewej mamy schody prowadzące na Al. Jana Pawła. Skręcamy w prawo i po 3 metrach w lewo. Idziemy na wschód. Po drodze w miejscu gdzie będzie pochylnia w górę, po lewej mijamy toalety, następnie miniemy dwie ścieżki błędne najpierw prawo, potem lewo i dojdziemy do skrzyżowania galerii północnej z galerią środkową. Po prawej wejście do galerii środkowej, po lewej schody w dół, które prowadzą do Złotych tarasów.

Na halę dworcową.

Od strony północnej gdzie przyjeżdżają autobusy i taksówki. Wysiadając z autobusu, przed sobą mamy budynek dworca. Jest tu kilka wysepek ze stanowiskami dla autobusów. Przechodząc po przejściu dla pieszych przez uliczki ostatnia jest dla samochodów. Jest tu też postój taksówek. Teraz jesteśmy przy wejściu do holu głównego dworca. Przechodząc przez drzwi na fotokomórkę trafiamy na ścieżkę prowadzącą. Idziemy nią prosto (południe), aż dojdziemy do schodów w dół, prowadzących z hali głównej do galerii środkowej. Jeśli chcemy skorzystać w windy, musimy skręcić w prawo. Na ścianie zachodniej holu dworca są windy.

Warto wiedzieć

Będąc na peronach. Jeśli schody ruchome jadą w kierunku wschodnim są to schody do galerii wschodniej, natomiast jeśli jadą w kierunku zachodnim prowadzą do galerii środkowej. Winda znajduje się przy galerii środkowej. Schody kamienne prowadzą do galerii zachodniej.

Będąc w galeriach. Jeśli ścieżki prowadzą do zejść w obu kierunkach jesteśmy w galerii zachodniej, jeśli prowadzą do windy to jesteśmy w galerii środkowej, a jeśli prowadzą na schody ruchome to znajdujemy się w galerii wschodniej. Na peronie jest jedna ścieżka w poprzek peronu. Tą ścieżką dojdziemy do windy.

Do Hali dworca dostaniemy się tylko z galerii środkowej. Wejście jest pomiędzy peronami 2 i 3.

Na dworzec Warszawa Śródmieście możemy dojść bezpośrednio z peronów, tunelem, który jest na końcu wschodnim peronów.

Kolejki do kas biletowych w galeriach i na holu dworca są wytyczone taśmami.

Jadąc w kierunku Ochoty autobusem należy dojść do drzwi przy skrzyżowaniu galerii środkowej i połudnowej. Jeśli jedziemy tramwajem to należy dojść do przejścia pod Rondem Czterdziestolatka.

Jeśli jedziemy w stronę Pragi i stacji metra Centrum należy dojść do przedłużenia galerii wschodniej. Tu są wejścia na przystanek tramwajowy i autobusowy.

Jeśli jedziemy w kierunku Żoliborza i stacji metra Rondo ONZ, Należy dojść w okolice połączenia galerii północnej z galerią zachodnią.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Bożeny Słowik, Doroty Ziental, Jana Szustera, Artura Forkasiewicza, Kamila Świętonia i Tomasza Bileckiego za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 4 września 2021 r. Artur Słowik, Roman Roczeń.