Sandomierz PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stacja znajduje się w województwie świętokrzyskim. Jest położona pomiędzy stacjami Ostrowiec Świętokrzyski (północny zachód), Tarnobrzeg (południowy zachód) i Stalowa Wola Rozwadów (wschód.. Perony i tory są w osi północ-południe.

Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca i przejście przez tory. Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toaleta jest nieczynna. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind brak. Kasy biletowe są nieczynne. Na stacji Sandomierz zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.

W okolicy dworca znajduje się parking, sklep spożywczy, punkty gastronomiczne oraz przystanki komunikacji miejskiej.

Perony

Na stacji mamy 2 perony, z których są odprawiani podróżni oraz peron przechodni, przy którym jest budynek dworca. Perony są wyspowe i dwukrawędziowe.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku północnym ([[:Category:Ostrowiec Świętokrzyski|Ostrowiec Świętokrzyski):

Peron 1, po lewej tor nr 3, po prawej tor nr 1,

Peron 2, po lewej tor nr 2, po prawej tor nr 4.

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa. Perony są niskie około 30 cm od pgs. W końcowej części peronów po stronie południowej jest zejście do przejścia przez tory. Na każdym z peronów w 1/4 długości peronu od strony wejścia na peron jest wiata przystankowa.

rozkłady, wiaty, latarnie i tablice są ustawione w osi peronów, natomiast słupy trakcyjne są blisko linii bezpieczeństwa. Uwaga, na północnym końcu peronu nie ma żadnego zabezpieczenia i można spaść z peronu.

Wyjścia z peronu

Na każdym z peronów po stronie południowej jest ogrodzony płotkiem chodnik, którym dojdziemy do przejścia przez tory.

Przejście przez tory

Aby wyjść z peronów musimy kierować się na południe. Na końcach peronów jest chodnik, prowadzący do przejścia przez tory. Przejście jest w poziomie szyn. Na przejściu tym nie ma szlabanów ani sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.

Schodząc z peronu nr 2 idziemy chodnikiem, który z obu stron jest ogrodzony płotkiem. Trzymamy się prawej strony. Gdy płotek się kończy obracamy się o 180 stopni w prawo i idziemy, aż do momentu gdy trafimy na płotek, który skręca w lewo. Obracamy się w lewo i przechodzimy dwa tory. Wchodzimy na chodnik, który też jest ogrodzony płotkiem. Skręcamy w lewo i idziemy, aż płotek po prawej stronie się skończy. Obracamy się w prawą stronę o 180 stopni i idziemy chodnikiem trzymając się lewej strony. Gdy trafimy na przerwę w płotku, obracamy się w lewo i przechodzimy przez tor. Gdybyśmy nie przechodzili przez tor, a poszli dalej, weszlibyśmy na peron nr 1.

Po przejściu przez tor, trafiamy na płotek. Skręcamy w lewo i gdy płotek się skończy obracamy się o 180 stopni w prawo i idziemy na północ. Po prawej stronie mamy płotek, zaś po lewej plac manewrowy. Gdy płotek się skończy wchodzimy na szeroki peron przechodni.

Idziemy peronem przechodnim trzymając się lewej strony. Po przejściu około 30 m. dojdziemy do budynku dworca. Idziemy wzdłuż tego budynku, aż dojdziemy do zadaszonej wnęki. Jest to wyjście z dworca. Obracamy się w lewo i przechodzimy pod dachem. Uwaga trzymamy się lewej strony idąc przy ścianie, ponieważ z prawej gdy się skończy budynek jest wąski chodnik i schody, które załamują się pod kątem prostym. Po przejściu około 10 m. obracamy się w prawo i schodzimy po kilku stopniach. Znajdujemy się na chodniku przed dworcem. Za nami i po naszej prawej są schody. Idziemy na północ. Po prawej mamy budynek dworca i schody, a po lewej parking, który jest położony równolegle do ulicy.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na zachód od peronów i jest przy peronie przechodnim. Budynek dworca jest zamknięty ale jest ważnym punktem orientacyjnym, ponieważ aby wyjść z dworca musimy do niego dojść.

Wchodząc na dworzec

Na perony dostaniemy się przechodząc przez zadaszone przejście między budynkami. Idąc od parkingu na południe, po lewej stronie będzie budynek dworca, przed którym są schody. Idziemy równolegle do schodów. W pewnym momencie schody załamują się pod kątem prostym i są przed nami. Wchodzimy po kilku stopniach i dochodzimy do ściany. Obracamy się w lewo i idziemy wzdłuż budynku, który jest po naszej prawej stronie. Przechodzimy pod zadaszeniem i gdy budynek się skończy skręcamy w prawo.

Idziemy na południe peronem przechodnim wzdłuż ściany budynku. W pewnym momencie budynek się kończy i po prawej mamy plac manewrowy. Idziemy dalej prosto, aż trafimy na wąski chodnik ogrodzony płotkiem z lewej strony. Teraz trzymamy się tego płotku. Gdy płotek się skończy obracamy się o 180 stopni w lewo i idziemy na północ, aż do końca płotku. Teraz obracamy się w prawo o 90 stopni i przechodzimy przez tor. Po przejściu toru, jeśli chcemy wejść na peron nr 1, obracamy się w lewo i trzymając się płotku z prawej strony idziemy na północ. W pewnym momencie płotek skręca w prawo i po 2 m. w lewo. Idziemy, tak jak płotek zakręca. Po przejściu kilku metrów, wchodzimy na peron nr 1. Idziemy, aż do wiaty przystankowej. Tu należy oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Jeśli chcemy przejść na peron nr 2, to po przejściu toru skręcamy w prawo i trzymamy się płotka, Gdy ten się skończy obracamy się o 180 stopni w lewo i idziemy do końca płotku. Teraz obracamy się o 90 stopni w prawo i przechodzimy przez dwa tory. Znowu trafiamy na płotek. Idziemy chodnikiem trzymając się płotku z lewej strony. Ten w pewnym momencie się kończy. Tu obracamy się o 180 stopni w lewo i idziemy, aż wejdziemy na peron. Idziemy, aż do wiaty przystankowej. Tu należy oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Warto wiedzieć

Przy wysiadaniu z pociągu należy pamiętać, że perony są niskie.

Na pociąg należy oczekiwać w okolicy wiaty, tu zatrzyma się jakaś część składu.

Przejście między peronami jest w poziomie szyn.

Na przejściu nie ma szlabanów ani sygnalizacji dźwiękowej.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Katarzyny Słowik i Artura Forkasiewicza za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia 22 sierpnia 2020 r. Artur Słowik