Ruda Chebzie PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Stacja znajduje się w województwie Śląskim, w jednej z dzielnic miasta Ruda Śląska. Jest położona pomiędzy stacjami Zabrze (zachód) i Katowice (wschód). Peron i tory są w osi wschód-zachód. Na dworcu znajdują się peron, przejście podziemne oraz budynek dworca.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronie i w przejściu podziemnym. Toaleta znajduje się w budynku dworca. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind brak. Kas biletowych nie ma. 

Na stacji Ruda Chebzie zatrzymują się pociągi osobowe.

Na stacji znajduje się kawiarnia oraz „Stacja biblioteka”. W sąsiedztwie dworca jest parking, postój taksówek i przystanki komunikacji miejskiej. W odległości około 300, 400 m. od dworca jest węzeł przesiadkowy przystanki autobusowe i tramwajowe.

Peron

Na stacji mamy peron wyspowy dwukrawędziowy. Numeracja torów przy peronie stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Zabrze)

Peron 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2

Na peronie są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa. Peron jest wysoki 76 cm od pgs.

W środkowej części długości peronu jest obustronne zejście do przejścia podziemnego. Peron jest zadaszony w połowie swojej długości w okolicy schodów prowadzących do przejścia podziemnego

Słupki, latarnie, rozkłady oraz ławki zamontowane są w osi peronu. Pociągi w kierunku Zabrza i Gliwic odjeżdżają z toru nr 1,, natomiast pociągi w kierunku Katowic z toru nr 2.

Wyjście z peronu

W środkowej części długości peronu mamy obustronne schody w dół prowadzące do przejścia podziemnego. W przejściu podziemnym jest ścieżka prowadząca. Po zejściu ze schodów przed nami mamy schody prowadzące na peron, a z jednej strony ścianę. Odwracamy się tyłem do ściany i idziemy prosto, przechodząc pod torem, Po ścieżce prowadzącej, aż dochodzimy do schodów w górę. Na końcu schodów są drzwi otwierane manualnie. Za drzwiami jest hol dworcowy.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na południe od peronu. Stojąc w holu dworca, tyłem do drzwi prowadzących do przejścia podziemnego, na prawej ścianie mamy wejście do biblioteki i kawiarni. Idąc wzdłuż tej ściany dojdziemy do toalet. Toalety są czynne w godzinach otwarcia biblioteki.

Natomiast obracając się o 90 stopni w lewo i idąc wzdłuż holu dojdziemy do drzwi wyprowadzających nas przed dworzec. Po drodze mijamy z prawej strony ławki, które stoją na środku holu. Wychodząc przed dworzec, przed nami jest parking i plac do zawracania. Jeśli skręcimy w lewo dojdziemy po kilku metrach do muru. Teraz obracamy się w prawo i chodnikiem pójdziemy na wschód wzdłuż ulicy dojazdowej do dworca, dojdziemy w okolicę przystanków przy rondzie w Chebziu.

Po drodze będziemy mijali, na samym początku postój taksówek, uwaga po prawej stronie przy ulicy jest znak drogowy. Kilkanaście metrów dalej jest przystanek autobusowy w kierunku Nowego Bytomia i Halemby. Po drugiej stronie ulicy jest też przystanek autobusowy w kierunku Rudy.

Wchodząc na dworzec

Stojąc na chodniku twarzą zwróconym do dworca (zachód), po prawej mamy mur, za którym jest torowisko i peron, natomiast po lewej znak postoju taksówek. Idziemy przed siebie, aż dojdziemy do budynku dworca. Teraz obracamy się w lewo (mur za nami) i po kilku metrach po prawej na ścianie budynku trafimy na drzwi. Drzwiami wchodzimy na dworzec.

Idziemy prosto przez hol dworcowy, trzymając się prawej ściany, aż dojdziemy do drzwi. Przechodzimy przez drzwi i schodzimy po schodach do przejścia podziemnego. W przejściu podziemnym idziemy po ścieżce prowadzącej, aż do ściany, gdzie po obu stronach są schody prowadzące na peron. Po wyjściu na górę, możemy przy schodach oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Warto wiedzieć

Wysiadając na przystanku osobowym Ruda Chebzie, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Idąc chodnikiem przy murze, należy uważać na drzewa, znaki i słupy.

Z holu dworcowego do przejścia podziemnego wchodzimy przez drzwi.

Toalety znajdują się na holu dworca i są czynne w godzinach otwarcia „Stacji Biblioteka”.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza za konsultacje.

Zobacz też

Opis miasta Ruda Śląska

Dane z dnia, 18 czerwca 2020 r. Artur Słowik