Rondo Grzegórzeckie

Z TyfloWiki
Wersja z dnia 15:23, 25 kwi 2021 autorstwa Ptaku (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Category:Kraków Rondo Grzegórzeckie jest węzłem komunikacyjnym zarówno tramwajowym jak i autobusowym. Jest to rondo jednopoziomowe posiada sygnalizację świ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Rondo Grzegórzeckie jest węzłem komunikacyjnym zarówno tramwajowym jak i autobusowym. Jest to rondo jednopoziomowe posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową. 

Łączy ono od północy ulicę Powstania Warszawskiego i Rondo Mogilskie, od wschodu Aleję Jana Pawła II i Rondo Czyżyńskie, od południa ulicę Kotlarską w kierunku Zabłocia i Podgórza, od zachodu ulicę Grzegórzecką w kierunku ulicy Starowiślnej.

Węzeł ten posiada ciągi piesze, rowerowe, autobusowe i tramwajowe. Komunikacja miejska zatrzymuje się zawsze po zjeździe z ronda. Bywa tutaj, że przystanki autobusowe i tramwajowe są wspólne. Przejścia dla pieszych zawsze biegną przez dwa pasy jezdni i dwa tory tramwajowe. Jest tutaj automat do sprzedaży biletów, stacja hulajnóg. Na południowo-wschodniej części ronda jest kiosk a na części północno-wschodniej ronda są budki gdzie można kupić szybkie jedzenie.

Z Ronda Grzegórzeckiego jechać można na północ w kierunku Rondo Mogilskie, Dworzec Główny Tunel, Krowodrza lub Nowa Huta. Na wschód pojedziemy w kierunku Ronda Czyżyńskiego, Wzgórz Krzesławickich, Mistrzejowic i Placu Centralnego. Na południe pojedziemy w kierunku Małego Płaszowa, dworca Kraków Płaszów lub Osiedla Kurdwanów. Na zachód jedziemy w kierunku Hali Targowej, ulicy Starowiślnej i dalej Ronda Grunwaldzkiego.

Linie tramwajowe i autobusowe na Rondzie Grzegórzeckim. Kierunek północ tramwaj nr 9, 14, 17, 19, 20, 50. Autobus nr 184.

Kierunek wschód, tramwaj nr 1, 14, 22, i autobus linii 125.

Kierunek południe tramwaje linii 9, 20, 50 i linia autobusowa nr 184.

Kierunek zachód tramwaje nr 1, 12, 17,, 19, 22.

 Przebieg ścieżek rowerowych jest tutaj zróżnicowany. W większości ronda biegną one po małym obwodzie czyli zawsze po stronie wewnętrznej ronda w stosunku do chodników, którymi się poruszamy. Wyjątkiem jest południowa część ronda, gdzie ścieżka rowerowa biegnie po zewnętrznej stronie ronda, czyli chodnik pieszy znajduje się pomiędzy np. trawnikiem a ścieżką. Trakty rowerowe są zawsze asfaltowe a trakty piesze brukowane. 

Dane z dnia 14 marca 2021 r. Wawrzyniec Krupa