Rondo Czyżyńskie

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Rondo Czyżyńskie leży w granicach dzielnicy Nowa Huta. Leży ono w ciągu Alei Jana Pawła II i łączy dodatkowo ulicę Bieńczycką i Centralną.

Opis miejsca

Na wschód i zachód biegnie Aleja Jana Pawła II, łącząca Rondo Mogilskie z Placem Centralnym. Na północ odchodzi ulica Bieńczycka aż do [[|Rondo Kocmyrzowskie|Ronda Kocmyrzowskiego]]. Na południe odchodzi ulica Centralna i Aleja Pokoju biegnąca aż do Ronda Grzegórzeckiego.

Na Rondzie Czyżyńskim głównie przesiadamy się na komunikację tramwajową, choć przystanki autobusowe również występują. Komunikacja autobusowa z Ronda Czyżyńskiego jest dość nieliczna na dzień dzisiejszy. Pod Rondem Czyżyńskim poruszamy się w przejściu podziemnym (tunelu). Ścieżki rowerowe występują nielicznie.

Przejście podziemne – tunel

Pod omawianym Rondem znajduje się tunel w kształcie ośmiokąta. Z tunelu wyjść można ośmioma wejściami zaopatrzonymi w schody kamienne i windy. Jest więc osiem wejść do tunelu, siedem wind i jedna pochylnia od strony północno-zachodniej tj. od Alei Jana Pawła II.

W tunelu znajdują się dźwiękowe punkty uwagi informujące o tym, gdzie danym wyjściem można się wydostać. Włączniki tych punktów znajdują się zawsze pomiędzy wyjściem na kamienne schody a windą w tunelu. W tunelu znajduje się też kiosk w wejściu od strony ul. Centralnej - południe. 

Kierunki komunikacji miejskiej

Pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymują się zawsze po opuszczeniu Ronda. Z omawianego Ronda poruszać się można tramwajami linii: 1 Wzgórza Krzesławickie – Salwator; 4 Wzgórza Krzesławickie - Bronowice Nowe; 5 Wzgórza Krzesławickie – Krowodrza Górka; 9 Mistrzejowice - Nowy Bieżanów; 10 Pleszów - Bronowice Nowe; 14 Mistrzejowice - Bronowice Nowe; 22 Walcownia - Borek Fałęcki; 52 Os Piastów - Czerwone Maki.

Linia autobusowa 174 Kombinat - Os. Kurdwanów. Są również linie autobusowe z bądź do małego dworca autobusowego Czyżyny – są to linie 103, 113, 222, 232.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Lucyny Zaleskiej i Artura Słowika za konsultacje.

Dane z dnia, 12 maja 2020 r. Wawrzyniec Krupa