Lizawice PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Stacja znajduje się w województwie dolnośląskim. Jest położona pomiędzy stacjami Oława (wschód) i Wrocław (zachód). Perony i tory są w osi wschód-zachód. Na dworcu znajdują się perony, zejście do ulicy i przejazd kolejowy.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind brak. Kas biletowych nie ma.

Na przystanku Lizawice zatrzymują się pociągi osobowe.

Perony

Na przystanku mamy 2 perony boczne, jednokrawędziowe. Peron nr 2 jest wysunięty względem peronu nr 1 w kierunku zachodnim (Wrocław).

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku wschodnim (Oława):

Peron 1, po prawej tor nr 1,

Peron 2, po lewej tor nr 2.

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki na linii bezpieczeństwa. Perony są średniej wysokości 55 cm od pgs.

Peron 1 jest lustrzanym odbiciem peronu 2. Idąc po peronie po jednej stronie mamy tor, a po drugiej metalowy płotek. W 1/3 długości peronu od strony wejścia na peron przy płotku jest wiata przystankowa.

Słupki, Latarnie i tablice są ustawione przy płotku. Na końcu każdego z peronów jest zejście z peronu prowadzące do ulicy.

Pociągi w kierunku Oławy odjeżdżają z peronu nr 2, natomiast pociągi w kierunku Wrocławia z peronu nr 1.

Wyjścia z peronu

Na końcu każdego z peronów znajduje się pochylnia w dół, która biegnie równolegle do nasypu. Na peronie nr 1 jest to koniec peronu po stronie zachodniej, a na peronie nr 2 jest to koniec peronu po stronie wschodniej.

Po zejściu pochylnią jesteśmy przy ulicy, która biegnie z północy na południe. Ulicą tą dojdziemy do pobliskiej miejscowości. Po lewej stronie mamy przejazd kolejowy z zaporami. Po obu stronach ulicy jest dużo trawy gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Przejście między peronami

Między peronami przechodzimy przez przejazd kolejowy z zaporami. Idąc drogą asfaltową, do której dojdziemy schodząc pochylnią z peronu. Idziemy bokiem ulicy. Pamiętajmy, że mamy do przejścia 2 tory.

Wchodząc na dworzec

Stojąc przy drodze asfaltowej bokiem do przejazdu kolejowego, który jest po naszej prawej stronie przed nami znajduje się pochylnia w górę prowadząca na peron 1. Jeśli chcemy iść na peron 2, musimy przejść przez przejazd, a za nim skręcić w prawo, przejść przez ulicę i na pochylnię w górę, prowadzącą na peron 2.

Jeśli stoimy przy wejściu na peron nr 2, a chcemy iść na peron nr 1, to postępujemy tak samo, jak to jest opisane wyżej.

Warto wiedzieć

Czekając na pociąg, najlepiej ustawić się na wysokości wiaty, tam zawsze zatrzyma się jakaś część składu.

Wysiadając na przystanku osobowym Lizawice, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejazd.

Przejazd jest ze szlabanami i są na nim 2 tory.

Przy ulicy jest miejsce gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza za konsultacje.

Dane z dnia,14 listopada 2018 r. Artur Słowik