Kielce Piaski PKP

Z TyfloWiki
Wersja z dnia 15:30, 5 cze 2020 autorstwa Ptaku (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie świętokrzyskim. Jest położona pomiędzy stacjami Kielce (południe) i Zagnańsk (północ). Perony i tory są w osi północ południe.

Na dworcu znajdują się perony, i zejście do ulicy. Oznaczeń dla osób niewidomych nie ma. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowych nie ma. Wind brak. Kas biletowych nie ma. Na przystanku Kielce Piaski zatrzymują się pociągi osobowe.

Perony

Na przystanku mamy 2 perony boczne jednokrawędziowe. Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku południowym (Kielce) Peron 1, po lewej tor nr 1

Peron 2, po prawej tor nr 2,

Na peronach nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Perony są niskie około 30 cm od pgs.

Idąc po peronie nr 1, po jednej stronie mamy tor, a po drugiej metalowy płotek, za którym w niewielkiej odległości jest tor. Natomiast idąc peronem nr 2 z jednej strony mamy tor, a z drugiej trawę, która jest na ostrej skarpie w dół.

Słupki, latarnie są w pobliżu linii bezpieczeństwa. Ławki i tablice są ustawione przy płotku i trawie. Perony są wyłożony płytkami chodnikowymi i są wąskie.

Na końcu południowym każdego z peronów są schody w dół prowadzące na chodnik przy ul. Łódzkiej. Uwaga: w odległości kilku metrów przed schodami jest słabowidoczny stopień w górę!

Pociągi w kierunku Kielc, Sędziszowa i Krakowa odjeżdżają z peronu 1, natomiast pociągi w kierunku Skarżyska Kamiennej z peronu nr 2.

Wyjścia z peronu

Na końcu każdego z peronów od strony południowej znajduje się wpierw stromy stopień w górę, a kilka metrów za nim są betonowe i strome schody w dół. Po ich pokonaniu znajdujemy się na chodniku, a przed nami jest ulica. Jeśli schodzimy z peronu nr 1 to po lewej będziemy mieli most kolejowy, natomiast jeśli schodzimy z peronu nr 2 to most będzie po stronie prawej.

Idąc w lewo (wschód) dojdziemy do przystanku autobusowego oraz skrzyżowania przy ulic Łódzkiej i Zagnańskiej – po lewej mamy supermarket OBI, po prawej, po drugiej stronie ulicy biurowiec Kolportera.

Przy chodniku jest trawa gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Wchodząc na dworzec

Idąc od przystanku i skrzyżowania Łódzkiej z Zagnańską w kierunku zachodnim, ulice mamy po swojej lewej stronie. W pewnym momencie dochodzimy do wiaduktu kolejowego, który jest na górze. Przed wiaduktem z prawej strony są kamienne schody w górę, prowadzące na peron nr 2. Natomiast przechodząc pod wiaduktem po prawej będą kolejne schody w górę, prowadzące na peron nr 1.

Warto wiedzieć

Należy pamiętać, że perony są niskie.

Schody wyprowadzające z peronów strome. Po wejściu na peron po schodach w odległości kilku metrów znajduje się ostry stopień w dół – gdy wychodzimy z peronu jest to stopień w górę.

Czekając na pociąg, najlepiej ustawić się w połowie peronu, tam zawsze zatrzyma się jakaś część składu.

Wysiadając na przystanku osobowym Kielce Piaski, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Przy wiadukcie jest miejsce gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Cluzo za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia 27 maja 2020 r. Artur Słowik