Jak trafić z dworca Kraków Główny na przystanki Teatr Słowackiego

Z TyfloWiki
Wersja z dnia 19:33, 15 gru 2020 autorstwa Ptaku (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Category:Kraków Chcąc dojść z dworca kolejowego Kraków Główny na przystanki Teatr Słowackiego, (dawniej Dworzec Główny), musimy d...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Chcąc dojść z dworca kolejowego Kraków Główny na przystanki Teatr Słowackiego, (dawniej Dworzec Główny), musimy dojść na peron przechodni w miejsce, gdzie są schody do tunelu Magda.

Droga na przystanki

Stojąc na peronie przechodnim tyłem do schodów z tunelu Magda idziemy tym peronem na południe. Z lewej strony mamy płot, za którym są tory kolejowe. Gdy dojdziemy do budynku dworca, to obracamy się w prawo i schodzimy pochylnią, idąc wzdłuż ściany budynku, którą mamy z naszej lewej strony. Dochodzimy do rogu budynku i obracamy się o 90 stopni w lewo.

Teraz idziemy wzdłuż budynku dworca po podłożu z kostki brukowej. Po przejściu około 40 m kostka brukowa się kończy. W tym miejscu obracamy się w prawo i idziemy na zachód po południowej stronie Pl. Jeziorańskiego. Na końcu placu dochodzimy do murku.

Trzeba wiedzieć, że nazwą Teatr Słowackiego są opatrzone cztery przystanki. Dwa przystanki autobusowo-tramwajowe przy ul. Lubicz i ul. Basztowej oraz przystanek tramwajowy przy ul. Westerplatte oraz przy ulicy Pawiej.

Stojąc przodem do murku, obracamy się o 90 stopni w lewo i idziemy na południe trzymając się murku, który jest z naszej prawej strony. Idziemy tak, aż murek zakręci w prawo. W tym miejscu są studzienki ściekowe. Skręcamy w prawo. Idziemy szerokim chodnikiem, który lekko się wznosi, a następnie opada. Po kilku metrach dochodzimy do schodów w dół. Przed schodami jest w poprzek chodnika kratka ściekowa. Po zejściu ze schodów idziemy przed siebie, aż dojdziemy do wiaty przystankowej. Na przystanku tym są dwie wiaty.

Chcąc jechać w kierunku Bagateli, czy Poczty Głównej, obracamy się przy wiacie o 90 stopni w lewo i dochodzimy do jezdni. Uwaga jezdnia jest na równo z chodnikiem i jest z kostki brukowej. Przechodzimy pas jezdni i wchodzimy na wysepkę, gdzie oczekujemy na tramwaj lub autobus.

Chcąc dojść na przystanki przy ul. Westerplatte i ul. Basztowej omijamy ten przystanek, czyli idziemy dalej na zachód (ulica z lewej). Po minięciu drugiej wiaty w prawo odchodzi alejka. Nie skręcamy w nią tylko idziemy prosto, aż dojdziemy do schodów w dół.

Po zejściu ze schodów z lewej strony mamy ścianę. Idziemy wzdłuż ściany, wchodząc w przejście podziemne. W przejściu po lewej mamy ścianę ze sklepami, a po prawej (na środku) wysepki handlowe. Idziemy, aż trafimy na korytarz odchodzący w lewo. Z tego miejsca dojdziemy na przystanek przy ul. Westerplatte a idąc dalej przejściem podziemnym dojdziemy na przystanek przy ul. Basztowej.

Na przystanek przy ul. Westerplatte

Stojąc w przejściu podziemnym po lewej mamy korytarz, w który skręcamy. Idziemy tym korytarzem trzymając się prawej strony. Po prawej na rogu jest kolejowa kasa biletowa. Idziemy korytarzem, aż dojdziemy do kilku stopni w górę. W tym miejscu po lewej odchodzi korytarz w lewo, którym dojdziemy do schodów wyprowadzających nas na drugą stronę ul. Lubicz. Nie skręcamy w lewo tylko wchodzimy po stopniach w górę. Teraz idziemy kilka metrów, aż dojdziemy do dwóch biegów schodów w górę.

Po wejściu schodami po prawej mamy wyjście na chodnik. Stojąc na chodniku obracamy się o 90 stopni w lewo i dochodzimy do wiaty. Tu czekamy na tramwaj. Uwaga, tory tramwajowe są na środku ulicy, także gdy przyjedzie tramwaj musimy przejść pas jezdni, który jest z kostki brukowej i jest na długości przystanku równy z chodnikiem. Z tego przystanku pojedziemy w kierunku Teatru Bagatela, Lubicz i Ronda Mogilskiego oraz Starego Kleparza i do Krowodrzy Górki.

Na przystanek przy ul. Basztowej

Stojąc w przejściu podziemnym, mając korytarz z lewej strony, omijamy ten korytarz i idziemy prosto, aż dojdziemy do końca przejścia podziemnego. Punkt ten zlokalizujemy po tym, że trafimy na kratkę ściekową, która jest w poprzek naszej drogi. W tym miejscu obracamy się o 90 stopni w prawo i idziemy wzdłuż tej kratki, aż dojdziemy do ściany. Teraz obracamy się w lewo i idziemy wzdłuż ściany, którą mamy po naszej prawej stronie. Dochodzimy do schodów w górę.

Wchodzimy nimi i obracamy się w prawo. Po przejściu kilku kroków wejdziemy pod zadaszenie. Jesteśmy pod wiatą przystankową. W tym miejscu nie ma tylnej ściany wiaty, dlatego weszliśmy pod wiatę od tyłu. Dochodzimy do krawężnika i przechodzimy asfaltowy pas jezdni. Wchodzimy na wysepkę, gdzie możemy oczekiwać na tramwaj lub autobus. Z tego przystanku pojedziemy w kierunku Poczty Głównej, Lubicz oraz Ronda Mogilskiego.

Warto wiedzieć

Z Pl. Jeziorańskiego do przejścia podziemnego możemy dojść inną drogą, przy budynku poczty kolejowej. Stojąc przodem do murku Obracamy się o 90 stopni w prawo i po kilku metrach w miejscu, gdzie murek skręci w lewo wejść w chodnik z kostki brukowej. Idziemy tym chodnikiem na zachód. Z prawej strony mijamy budynek poczty. Dochodzimy do schodów w dół, którymi zejdziemy do przejścia podziemnego. Po pokonaniu schodów kierujemy się na godzinę 11 i dochodzimy do ściany. Następnie idziemy wzdłuż tej ściany, aż wejdziemy do przejścia podziemnego. Droga na przystanek przy ul. Westerplatte i ul. Basztowej jest opisana powyżej.

. Podziękowania

Serdecznie dziękuję Lucynie Zaleskiej za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia 20 listopada 2020 r. Artur Słowik