Jak trafić z Centrum na Tynieckiej do przystanku tramwajowego Jubilat

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących

30-319 Kraków,

ul. Tyniecka 6

Tel. 12 266 66 80 |www/

Wyjście

Wychodząc przez furtkę z terenu Centrum skręcamy w prawo i kierujemy się na wschód. Po lewej stronie mamy ul. Tyniecką, a po prawej ogrodzenie. Po paru metrach przed nami jest mur. Idziemy wzdłuż muru (lewo), a gdy on się skończy skręcamy w prawo. Idziemy dalej wzdłuż ulicy około 50 m., gdzie jest przejście dla pieszych.

Przejście to jest z sygnalizacją świetlną , dźwiękową oraz wibracyjną. Aby przejść należy nacisnąć przycisk na słupku. Przechodzimy na drugą stronę ulicy. Przed nami są schody w górę, a w prawo odchodzi chodnik, którym możemy dojść do Rynku Dębnickiego. Z tego miejsca możemy iść dwiema drogami, przez Wały Wiślane lub przez Rynek Dębnicki.

Droga przez Wały

Wchodzimy po schodach na Wały Wiślane. Teraz skręcamy w prawo i idziemy prosto na wschód około 300 m.

Uwaga po naszej lewej jest skarpa w dół, za którą jest alejka, a za nią rzeka. Po prawej stronie mamy mur. Mur ciągnie się do pochylni która jest w połowie naszej drogi.

Przed pochylnią po lewej stronie są schody na niższy poziom wałów. Od tego miejsca podłoże zmieni się z asfaltowego na kostkę, a po lewej stronie będzie wysoki mur, natomiast po prawej stronie jest trawa. Na końcu wałów przed mostem chodnik skręci w prawo (na godz. 2). Po kilku metrach po lewej stronie będzie kiosk, Który obchodzimy z prawej strony, (kiosk mamy z lewej).

Po minięciu kiosku przed nami jest bariera energochłonna, za którą jest ulica. Skręcamy 90 stopni w lewo, kierując się na północ. Idziemy mostem Dębnickim nad Wisłą. Po pokonaniu mostu trzymamy się lewej strony, gdzie jest trawnik. Gdy trawnik się skończy kierujemy się lekko w lewo , (na godzinę 11). Po kilku metrach dojdziemy do przejścia dla pieszych. Przejście jest z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Przechodzimy pas jezdni ul. Kościuszki i na wysepce - chodniku skręcamy w lewo. Po prawej mamy tor tramwajowy, a po lewej ulicę, którą przeszliśmy. Idąc prosto około 5 metrów, znajdziemy się na przystanku tramwajowym. Po drodze usłyszymy „słup” z charakterystycznym „tuk,tuk”, dzięki któremu zapoznamy się z rozkładami jazdy poszczególnych pojazdów. W odległości około 2 m. za słupem jest wiata przystankowa.. Z przystanku tego możemy pojechać w kierunku Filharmonii, Teatru Bagatela, Dworca Głównego PKP oraz w okolicę Starego Miasta.

Natomiast chcąc jechać tramwajem na Salwator, idziemy w następujący sposób.

Schodząc z mostu trzymamy się prawej strony. Dochodzimy do przejścia dla pieszych. Przejście jest z sygnalizacją świetlną i dźwiękową Po przejściu ulicy skręcamy lekko w lewo (na godz. 10), po kilku metrach dojdziemy do kolejnego przejścia dla pieszych. Przechodzimy jeden pas jezdni ul. Zwierzynieckiej, dwa tory tramwajowe i na wysepce, chodniku skręcamy w prawo. Po lewej mamy ulicę, a po prawej tor tramwajowy. Po przejściu 5 m. jesteśmy na przystanku.

Droga przez Rynek Dębnicki

Po przejściu przez ul. Tyniecką skręcamy w prawo i idziemy na wschód. Po lewej stronie mijamy kamienice z wejściami do bram i sklepów. Po prawej stronie mijamy Rynek Dębnicki.

Uwaga, poprzejściu od pasów około 200 m. jest uliczka, za którą chodnik skręca łukiem w lewo. Po lewej stronie mamy kaplicę, a po prawej skrzyżowanie. Teraz idziemy przy ul. Madalińskiego, która jest po prawej stronie. Po przejściu około 40 m. chodnik skręca łukiem w prawo. Idziemy na wschód, wzdłuż budynków. Gdy budynki się skończą, będzie murek. Po minięciu murku, po lewej stronie będzie większa przestrzeń. W tym miejscu skręcamy lekko w lewo, (na godzinę 10). Teren się lekko podnosi, a my idziemy, aż dojdziemy do bariery energochłonnej, za którą jest ulica. Teraz lekko w lewo i prosto na most Dębnicki, wzdłuż bariery. Po lewej miniemy kiosk.

Po pokonaniu mostu idziemy jak to jest opisane w punkcie 1.1.

Podziękowania

Serdecznie dziękuję Lucynie Zaleskiej i Piotrowi Tarasewiczowi za konsultacje.

Zobacz też

Skrzyżowanie przy Jubilacie Rynek Dębnicki

Dofinansowano ze środków Budżetu Miasta Krakowa. Zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Dane z dnia 10 maja 2021 r. Artur Słowik