Grupy w komunikatorze Whatsapp

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wstęp, czyli co to i po co to.

Osoby niewidome i niedowidzące gromadzą się od wielu lat w różnych zakątkach Internetu. Najpopularniejszymi z nich są oczywiście te uruchamiane w serwisie facebook, istnieje jednak wiele rozproszonych alternatyw (servery głosowego komunikatora Teamtalk, listy dyskusyjne czy konwersacje grupowe zakładane w popularnych aplikacjach dla urządzeń mobilnych takich jak Whatsapp czy Telegram.) Przeznaczenie tych grup i społeczności jest rozmaite. Często są to miejsca dyskusji na konkretne tematy związane z technologiami ułatwiającymi funkcjonowanie, sposobami radzenia sobie w konkretnych sytuacjach życiowych, bezwzrokowych patentów używanych podczas gotowania, lub po prostu są pokojami luźnych rozmów integrującymi różne grupy wiekowe środowiska polskich niewidomych. O ile w przypadku list dyskusyjnych, Facebooka czy telegrama, chcąc dołączyć wystarczy zazwyczaj wpisać nazwę konkretnej społeczności w wyszukiwarce, to już w przypadku najpopularniejszego obecnie komunikatora Whatsapp sprawa wygląda znacznie gorzej, gdyż brak jest jednego, aktualizowanego na bieżąco spisu takich miejsc przyjaznych niewidomym czy też tematycznie zorientowanych na ich specyficzne potrzeby, zainteresowania itd. W konsekwencji, by dołączyć do takiej grupowej konwersacji, trzeba zazwyczaj znać kogoś, kto jest jej członkiem lub administratorem i zechce podzielić się z nami tym faktem co może nie być takie proste na początku drogi.

Kontynuując realizację pomysłu, urzeczywistnionego niegdyś przez Łukasza Słowika, zamieszczam niżej aktualny spis społeczności Whatsapp, związanych bezpośrednio z osobami niewidomymi. Każda wymieniona tu grupa opatrzona jest opisem oraz namiarem na jej administratora/ów, przynajmniej w formie pozwalającej na ich szybką identyfikację lub zadawanie właściwych pytań. Jeśli rekrutacja do grupy odbywa się tylko z polecenia innego członka, zostanie to odnotowane.

Uwagi:

W spisie wymieniam tylko grupy, których administratorzy w sposób jednoznaczny zgodzili się na wpis. Część z nich woli pozostać w ukryciu i rekrutować nowych członków z polecenia lub samodzielnie, choć poruszana tam tematyka wskazuje na otwarty charakter grupy. Dla tego zachęcam stawiających pierwsze kroki w światku Whatsappa do zadawania pytań o miejsca, które ewentualnie poruszałyby interesujący konkretną osobę temat. A nóż coś się okaże.

Wszystkie środowiskowe społeczności cechują się tym, że komunikacja na nich odbywa się przy pomocy wiadomości głosowych.

Spis ten nie jest kompletny i będzie aktualizowany na bieżąco.

Zachęcam użytkowników i administratorów grup Whatsapp do dopisywania swoich społeczności na tej stronie po przez edycję tego artykułu, lub kontakt z autorem pod tym adresem

Kilka wskazówek na początek

1. Komunikacja na grupach odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem wiadomości głosowych. Jeśli w danym pokoju prowadzone są rozmowy na wiele tematów, a ty chcesz otworzyć nowy wątek, w pierwszych słowach swojej wiadomości przedstaw się i powiedz, czego dotyczy twoja wiadomość. Umożliwi to innym sprawniejsze przeglądanie grupy. Wyrażaj się przy tym w maksymalnie zwięzły sposób

przykład;

Jan chce odpowiedzieć Małgorzacie na jej zapytanie o dostępne telewizory. Na początku swojej wiadomości mówi:

Jaś do Małgosi, pytanie o telewizory.

Jeśli Jan chciałby zapytać o sprawę nie poruszaną wcześniej na grupie, mógłby powiedzieć po prostu:

Cześć, tu Jaś, pytanie o dobry przepis na ciasto.

2. Przy konfigurowaniu Whatsappa ustaw sobie nick (pole imię), łatwy do wymówienia i odczytania przez syntezatory mowy. W ten sposób łatwiej będzie innym cię zidentyfikować.

3. Staraj się wyrażać precyzyjnie i zwięźle. Unikaj wiadomości dłuższych niż 4 lub 5 minut, chyba że wymaga tego twoja sprawa.

4. Szanuj odbiorcę. Jeśli jesteś w miejscu hałaśliwym lub obok ciebie sporo się dzieje i w każdej chwili możesz zostać zaczepiony przez kogoś kto tobie towarzyszy przerywając twoją wypowiedź, uprzedź go przed nagraniem, nagraj swoją wiadomość w innym momencie lub skorzystaj z wiadomości tekstowych chyba że charakter grupy pozwala na swobodę.

"Andek"

Grupa skupiająca niewidomych użytkowników urządzeń z systemem Android, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z dostępnością zarówno samego systemu, jak i poszczególnych aplikacji. Miejsce, w którym każdy nowy lub zaawansowany użytkownik telefonu czy innego urządzenia z oprogramowaniem z robocikiem w logo znajdzie pomoc w każdej kwestii.

Administracja:

Kamil Midzio

napisz

Dostępna jest wersja grupy w komunikatorze telegram.

"Audiogry"

Miejsce dla fanów wszelkiego typu gier komputerowych, zarówno dedykowanych niewidomym audiogier, jak i produkcji grywalnych przez nas.

Administracja

Tomasz Bilecki

napisz

"Babskie Sprawy"

Grupa przeznaczona przede wszystkim dla pań.

Aby dołączyć, skontaktuj się z administratorką, Kamilą pod nr tel;

+48502299713

"Ciekawe Nagrania"

Wymiana interesującymi dźwiękami i nagraniami zarówno własnymi, jak i znalezionymi w sieci

Aby dołączyć, napisz do administratora. Rafała

"Dotwalker"

Grupa użytkowników i betatesterów tego programu dla systemu Android, pomagającego w orientacji przestrzennej

Administrator:

Kamil Midzio

napisz

"Dostępność sztuki"

To grupa, na której wymieniamy się doświadczeniami pozyskanymi z odbioru dzieł sztuki z audiodeskrypcją

Możliwość dołączenia pod numerem tel:

+48507343497

oraz pisząc na

mail

"Dźwiękownia"

Pokój dla nagrywaczy, audiofili, realizatorów dźwięku tych obecnych lub przyszłych ;) Rejestratory, mikrofony, kontrolery, kable, głośniki, klawiatury, słuchawki i doświadczenia.

Administracja

Tomasz Bilecki

napisz

"Grupa Podróżnicza"

Dla tych wszystkich lubiących podróżować, jak i tylko słuchać o dalekich wyprawach.

Administracja

Kamila

tel

+48502299713


"Historiai"

Miejsce debat i wymiany informacji na tematy związane z szeroko pojętą historią, od starożytności do czasów współczesnych.

Administracja:

Kamil Midzio

napisz

"Nauka Języków Obcych"

Zainteresowanych nauką języków obcych zapraszam do grupy WhatsApp-owej (stricte merytorycznej i tematycznej), gdzie wzajemnie będziemy się dzielić sposobami na efektywną naukę, materiałami i by móc znaleźć osoby, z którymi Danny język będziemy szlifować. Poniżej Tymczasowy link do dołączenia

"Neuroplastyczni"

grupa, na której poruszamy tematy związane z neurologią, psychologią i biologią szeroko pojętą do tej grupy jest przypisany folder na dysku google

Grupą opiekuje się Rafał

mail

lub numer tel

+48507343497

"Kawosze i słodyczorzercy"

Znalazłeś kawę, która zatrzymuje czas? A może chcesz podzielić się ciekawym sposobem jej przygotowania? Jesteś otwarty na nowe, egzotyczne wyroby cukiernicze? Jeśli tak, to dołącz

"Świat Kosmetyków"

Dla tych, którzy dbają o urodę. Kremy, zapachy, stylizacja. Aby dołączyć, napisz mail. W treści przedstaw się i podaj swój nr wpięty do Whatsappa.

"Niewidomi w Krakowie"

Pokój zrzeszający niewidomych mieszkańców oraz miłośników miasta Kraków.

Administracja;

Kamila.

Tel

+48502299713

"Męskie Sprawy"

Otwarta grupa dla wszystkich facetów. Nie zapomnij przedstawić się po dołączeniu!

kliknij aby dołączyć

"Old Audio"

Grupa OldAudio skupia się na temacie sprzętu oraz nośników analogowych tj. m.in Magnetofonów i kaset magnetofonowych, taśm szpulowych, płyt gramofonowych etc, deków kasetowych i systemów audio. Wymiana doświadczeń, wspomnień, nagrań, prezentacji i ciekawostek.


Aby do nas dołączyć wypełnij formularz lub skontaktuj się z jednym z administratorów pod następującymi adresami:

Dash]

lub

Michał]

"Orientacja w przestrzeni"

Kanał dedykowany samodzielności w mobilności osób niewidomych, jednakże pojęcie przestrzeni założyciele grupy rozumieją na tyle szeroko, że poruszana tematyka wykracza znacznie poza samo przemieszczanie się. Pytania o drogę do nieznanych miejsc, opinie o pomocach ułatwiających mobilność.

Administracja:

Kamil

Tomasz

"O książkach"

głosowa grupa dyskusyjna, skupiająca miłośników czytania. Recenzje książek, wymiana opinii, polecanki, rozmowy na temat pisarzy, gatunków, formatów, lektorów audiobooków itp. Także wymiana informacji na temat technologii umożliwiających czytanie.

Kontakt w sprawie dołączenia do grupy za pośrednictwem Messengera:

Dag Ka

Jeśli nie jesteście pewni polecam grupę fb: "Czytający Niewidomi", tam na pewno traficie na właściwą Dag. W razie czego pośrednictwo w dotarciu

po przez ten e-mail

"Oswoić Cukrzycę"

Na grupie rozmawiamy o wszystkich typach cukrzycy, chorobach współistniejących, powikłaniach, leczeniu, objawach, żywieniu, niezbędnym sprzęcie i akcesoriach. Porady nie zastępują wizyt i konsultacji lekarskich. Nie przekazujemy wiadomości na zewnątrz. Osoba chcąca dołączyć do grupy musi się przedstawić i uzasadnić uczestnictwo.

Administracja;

Bogusława Harazim-Piekarska 

kontakt

Messenger i e-mail

"Radioświry"

Kanał miłośników radia, rozumianego zarówno jako medium, jak również środek łączności Krótkofalarstwo, nasłuchy, DXy, dostępny dla nas sprzęt nadawczy i odbiorczy, obserwacje tropo, archiwalia radiowe, nowości ze świata radia.

Administracja

Hubert Meyer

"Smak Poezji"

To miejsce, gdzie można dzielić się poezją, i tą ulubioną, i tą stworzoną przez siebie. Mam nadzieję, że będziemy rozmawiać o tym, jakie wiersze i dlaczego nam się podobają, a także dokonywać własnych, ciekawych interpretacji. Informacja dla nowych uczestników. Zastrzegam sobie prawo do usunięcia z grupy osoby, które nie będą trzymały się tematyki grupy, lub znaczący sposób wpłyną na jej gorszą atmosferę. Jeśli jesteś tu po to, by kogoś poznać, by pogadać o niczym lub poplotkować, to usuń się sam już teraz Administratorem grupy jest Monika Zarczuk: e-mail,

Messenger,
tel. +32 484078254


"Transport"

rozmawiamy tutaj o wszystkim, co związane jest z transportem. Tematem przewodnim jest transport kolejowy, ale jest także miejsce na wszelakie wątki związane z każdym innym środkiem transportu (autobus, tramwaj, samochód, samolot statek, a także rower czy hulajnoga itp.). Staramy się pomagać sobie nawzajem w samodzielnym poruszaniu się, w podróży, oraz w nawigowaniu po nieznanych miejscach. Dbamy o przyjazną, „domową” atmosferę. Jeśli jesteś sympatykiem transportu i chciałbyś dołączyć do naszej grupy prosimy o wiadomość na

ten adres

W zgłoszeniu napisz kilka słów o sobie oraz o Twoich transportowych zainteresowaniach.

"Towarzyski Hydepark"

Grupa, która wymknęła się poprawności politycznej.

Kultura już była!

Masz dość wszechobecnej cenzury? Cenisz sobie wolność wypowiedzi? Chcesz poznać nowe osoby lub coś cię trapi? To miejsce jest dla ciebie. Rozmowy na każdy temat. Na każdym poziomie. To miejsce, w którym to ty odpowiadasz za klimat, więc wyluzuj. To nie grupa publiczna ani oficjalna. To twoje miejsce. Tematy poważne i błahe, relacje ze spotkań, imprez, czasem wzajemne wsparcie w ramach możliwości.

Słowem, dozwolone jest tu wszystko po za uporczywymi zaczepkami i atakami personalnymi wobec innych użytkowników. Za to stosownie do skali usuwamy z grupy na określony czas lub na stałe. Rekrutacja tylko z polecenia i po uzyskaniu zgody członków.

Administracja

Hubert Meyer.

" Pozytywnie zakreceni"

Rozmawiamy na dowolny każdy temat. Jeśli masz jakiś problem bądź jakieś wątpliwości zawsze możesz nas o to zapytać. Postaramy się pomoc. Wszystkie osoby na tej grupie są pozytywne. Nie kłócimy się, nie robimy żadnych spin

Zapraszamy tel: 509617087

"Psie Sprawy"

Grupa poświęcona psom i wszystkiemu co z nimi związane.

Aby się do nas dostać napisz na

Ten adres


Regulamin grupy psie sprawy:


1. Ma być miło.
2. Rozmawiamy z poszanowaniem poglądów innych członków grupy.

3. Nie rozmawiamy o osobach nieobecnych na grupie.
4. Nie będą tolerowane jakiekolwiek wycieczki osobiste, Przytyki, złośliwe uwagi itp.
5. Administracja zastrzega sobie prawo do jednorazowego upomnienia członka grupy.
5.a. Upomnienie zostanie wysłane zarówno na czat jak i w wiadomości prywatnej.


5.b. W przypadku niezastosowania się do upomnienia, administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia członka grupy.

5.c. Usunięty członek grupy dyskusyjnej psie sprawy, może warunkowo zostać przywrócony po okresie półtora miesiąca.
5.d. Przywrócony warunkowo członek grupy psie sprawy, po powtórnym usunięciu nie ma powrotu do grupy Psie sprawy.


Podpisano administratorzy grupy psie sprawy.


Klaudia Nowak,

Jacek Piotrowski.

"Pies Przewodnik":

Jest to grupa dla posiadaczy psów przewodników oraz dla osób, które są zainteresowane tematem współpracy osoby niewidomej z psim przewodnikiem. Nie trzeba być posiadaczem psa przewodnika aby móc dołączyć na grupę. Jedyną zasadą są wzajemny szacunek oraz kultura osobista.

Do grupy można dołączyć poprzez kontakt z administratorem.

Dorota Ziental

tel: +48601071247

oraz

Kamil

"Mniam mniam"

szeroko pojęte kulinaria. Rozmawiamy o tym, co lubimy jeść, jak gotować i piec, czym pomagać sobie w kuchni, co ciekawego jedliśmy na wycieczkach, wakacjach, czego chcielibyśmy spróbować. Grupa dla tych, którzy dopiero próbują uczyć się jak radzić sobie z gotowaniem, ale także dla tych bardziej doświadczonych, którzy dzielą się własnym doświadczeniem z innymi, a także Zbierają inspiracje od kolegów i koleżanek. Często poruszamy problematykę dostępności kuchni jej zawartości dla osób niewidomych. Grupa ma jednak swobodny charakter. Nie ma szczególnego regulaminu, chodzi nam tylko o to, aby każdy szanował innego i czuł się dobrze!

Administrator:
Monika Zarczuk e-mail,
Messenger,
tel. +32 484078254

"Muzomaniacy"

"Muzomaniacy" to grupa na WhatsApp dla wszystkich muzykalnych, zwłaszcza tych aktywnie! Jeśli sam muzykujesz, bardzo profesjonalnie lub zupełnie amatorsko, osiągasz znaczne sukcesy a może dopiero zaczynasz naukę śpiewu czy gry na jakimś instrumencie, chcesz podzielić się własnymi dokonaniami lub zasięgnąć języka i powymieniać doświadczenia - ta grupa jest dla Ciebie! Mile widziane są również relacje z koncertów, także tych cudzych, które sami odwiedziliśmy jak również dzielenie się naszymi inspiracjami i odkryciami muzycznymi - tymi z własnego podwórka jak i z wielkiego świata.

Aby dołączyć, skontaktuj się ze mną podając swój numer na WhatsApp oraz krótkie uzasadnienie chęci uczestnictwa w grupie.

Barbasia Dionesque.

"Nadgryzione Jabłuszko"

Pokój poświęcony wszelkim produktom firmy Apple. Duża społeczność gwarantuje rozprawienie się z każdym problemem, jakie może napotkać tak początkujący, jak i zaawansowany użytkownik Iphone'a, ipada czy komputera Mac. Tymczasowa możliwość dołączenia do grupy pod tym adresem

W treści wiadomości przedstaw się i podaj numer telefonu zarejestrowany w komunikatorze Whatsapp.

"Niewidomi Rodzice"

Grupa powstała z myślą o niewidomych i słabo widzących rodzicach, ale też dla tych osób, które w przyszłości planują mieć dzieci.

Jest to miejsce wymiany naszych różnych doświadczeń w temacie rodzicielstwa i różnych jego aspektów.

Dołączyć do grupy można kontaktując się ze mną telefonicznie:

+48792818999

lub przez messenger,
Katarzyna Balcerek.

Zapraszam do grupy obecnych i przyszłych rodziców..

"Wyzwania"

Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz przepisy na redukcję tkanki tłuszczowej i zdrowe przytycie, oraz motywację do ćwiczeń i wsparcie znajdziesz w grupie wyzwania. Dołącz, chętnie pomożemy i coś podpowiemy. kliknij tutaj, by napisać e-mail

W treści wiadomości przedstaw się i podaj numer przypięty do komunikatora Whatsapp.

"Zwierzosfera"

grupa poświęcona wszelakim zwierzakom.

Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do szanowania poglądów innych oraz odnoszenia się do siebie z szacunkiem.

Chcemy tworzyć miłą atmosferę.

Nagrania z pupilami mile widziane!


Jeśli chcesz do nas dołączyć napisz.

Administratorzy

Klaudia Nowak i Bogusława Harazim-Piekarska.

"Żarty Żartami"

wymiana kawałów, linków do śmiesznych piosenek, filmików, śmiesznych tekstów, opowiadanie zabawnych sytuacji z własnego życia. Celem grupy jest wniesienie odrobiny poczucia humoru w naszą często szarą rzeczywistość. Mam nadzieję, że uczestnictwo w niej wywoła uśmiech na Waszych twarzach. Zapraszam


Monika Zarczuk
e-mail,
Messenger,
tel. +32 484078254