Gdynia główna PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Stacja znajduje się w województwie pomorskim. Oddalona jest około 20 km na północ od Gdańska Głównego. Jest położona w dzielnicy śródmieście Gdyni.

Perony i tory są w osi północ (Wejherowo, Hel, – Południe, Sopot, Gdańsk).

W sąsiedztwie dworca znajdują się przystanki komunikacji miejskiej autobusy, trolejbusy oraz dworzec autobusowy (PKS).

Na dworcu znajdują się perony, przejścia podziemne, budynek dworca i hol kasowy SKM.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach, w tunelu oraz w holu. Toalety znajdują się pod holem dworca i są czynne całą dobę, z możliwością skorzystania z natrysku. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika  kolei . Windy są sprawne. Kasy znajdują się w holu dworca i są czynne całą dobę.

Na dworcu możemy skorzystać z punktów usługowo-handlowych, gastronomi oraz bankomatu.

Na Stacji Gdynia Główna Osobowa zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.

Perony

Na stacji mamy 5 peronów wyspowych, dwukrawędziowych. Perony są ułożone równolegle do siebie. Peron 1 jest przesunięty od pozostałych, w kierunku południowym (Gdańsk). Przy tym peronie zatrzymują się pociągi SKM Trójmiasto. Przy peronach 2 do 5 zatrzymują się pozostałe pociągi.

Numeracja torów przy peronach wchodząc z tunelu:

Peron 1, po lewej tor 501, po prawej 502,

Peron 2, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2,

peron 3, po prawej tor nr 4, po lewej tor nr 5,

peron 4, po prawej tor nr 6, po lewej tor nr 7,

peron 5, po prawej tor nr 9, po lewej tor nr 10.

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki na linii bezpieczeństwa.

Perony od 2 do 5 są wysokie 76 cm od pgs, a peron 1 bardzo wysoki 96 cm od pgs. Perony są długie.

Peron 1 SKM jest zadaszony na całej długości, natomiast na peronach 2 do 5 w 1/3 długości peronu od schodów znajduje się zadaszenie z ławkami i rozkładami.

Słupki, latarnie, ławki i tablice na wszystkich peronach są ustawione w osi peronu.

Na peronie 1 znajdują się dwa wyjścia. pochylnia w dół od strony północnej (Chylonia) oraz schody w dół do przejścia podziemnego w połowie peronu, do którego możemy zjechać windą.

Na peronach 2 do 5, na ich końcach od strony południowej (Gdańsk) znajdują się schody w dół. Za schodami jest winda, którą zjedziemy do tunelu.

Pociągi dalekobieżne jadące w kierunku Gdańska przeważnie odjeżdżają z peronów 3, 4, i 5. Pociągi PKM do Gdańska Wrzeszcza oraz pociągi do Kościerzyny odjeżdżają z peronu 5. Natomiast te w kierunku Słupska z peronów 2 i 3.

Wyjścia z peronu

Peron 1.

Na końcu peronu po stronie północnej znajduje się długa pochylnia w dół, prowadząca do tunelu. Schodząc do tego tunelu po lewej dojdziemy do peronów 2 do 5 natomiast po prawej mamy dojście do holu głównego dworca.

W połowie peronu 1 mamy schody z obu stron (północ i Południe), którymi zejdziemy do przejścia podziemnego. Przy tych schodach obok toru 502 znajduje się winda, którą zjedziemy do przejścia podziemnego. Kierując się na wschód dojdziemy do holu dworca SKM.

Perony 2 do 5 =

Na końcach peronów 2 do 5 od strony południowej znajdują się schody w dół, prowadzące do tunelu, którym dojdziemy w lewo do Holu dworca a w prawo do ul. Morskiej.


Za schodami jest winda, którą dostaniemy się do tego samego przejścia podziemnego, tunelu. Wyjedziemy naprzeciw schodów prowadzących na peron.

Przejścia podziemne i tunele

Na dworcu mamy tunel i przejście podziemne.

Tunel

Tunel łączy budynek dworca z peronami oraz przejściem podziemnym pod ulicą Morską.
W tunelu są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych.

Wchodząc do tunelu z holu głównego na początku będziemy mieli po lewej stronie wejście górką do góry na peron 1 SKM. Idąc dalej po prawej będą wejścia na perony od 2 do 5, natomiast po lewej będą windy na te perony.

Mijając wejście na peron 5 skręcamy lekko w lewo i idąc dalej trafiamy na kilka schodków w górę. Po ich pokonaniu znajdziemy się w przejściu podziemnym pod ul. Morską. W okolicach tego przejścia znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Idąc w lewo będą schody w górę, którymi dojdziemy do przystanku Dworzec PKP Morska 01. Natomiast idąc prosto pod ulicą, po prawej będą schody w górę prowadzące w okolice przystanku Dworzec PKP Morska 02.

Przechodząc pod ul. Morską i wchodząc schodami po prawej znajdziemy się na chodniku gdzie po lewej jest duży trawnik. Tu pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Przejście podziemne

Drugie przejście podziemne łączy peron 1 SKM z dworcem SKM. Schodząc z peronu 1 lub zjeżdżając windą, kierujemy się na wschód. Przechodząc pod torem nr 501. Idąc cały czas prosto dojdziemy do kas biletowych SKM. Po drodze ok. 30 metrów po prawej stronie będziemy mieli wyjście z dworca SKM na ul. Dworcową.

Wychodząc tym wyjściem i idąc w lewo dojdziemy w okolicę przystanków Gdynia Dworzec PKP Dworcowa.

Mając przed sobą kasy SKM, po lewej będzie kilka schodków w górę. Jest to przejście do holu głównego dworca. Wchodząc na schody idziemy kilka kroków prosto, skręcamy w prawo, za chwilę w lewo i schodami w dół wychodzimy z dworca SKM. Idąc prosto po około 80 m dochodzimy do bocznego wejścia budynku dworca. Tymi drzwiami wchodzimy na mniejszy hol.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na wschód od peronów. W budynku dworca są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych.

Budynek dworca składa się z dwóch holi. Mały z Kasami SKM Trójmiasto i schodami w dół oraz większy hol z Kasami.

Idąc przejściem podziemnym z peronów, wchodzimy do holu dworcowego mniejszego, na ścianie po lewej jest wejście do korytarza. Mijając korytarz trafiamy po lewej na kasy SKM. Skręcając w prawo i idąc prosto po lewej stronie będzie barierka, za którą znajdują się schody, natomiast po prawej mamy punkty usługowo-handlowe. Na wprost są drzwi. Jest to przejście do dworca SKM. Przy tych drzwiach na prawej ścianie mamy bankomat, a na ścianie lewej wejście do windy.

Uwaga kolejka do kas SKM na holu głównym jest wyznaczona taśmami.

Stojąc na małym holu tyłem do kas SKM na środku przed nami znajduje się barierka. A za nią schody w dół. Żeby nimi zejść należy iść w stronę przejścia do Dworca SKM czyli prosto wzdłuż barierki, lewą lub prawą stroną. Na jej końcu obracamy się o 180 stopni i schodzimy schodami. Po zejściu skręcamy w prawo i na ścianie przed nami znajdują się Toalety. Tu można skorzystać z natrysku. Koszt usługi to 12 złotych.

Idąc równolegle do barierki po lewej stronie jest boczne wejście do Mc Donald’s, a na końcu po lewej stronie znajduje się winda, którą zjedziemy na poziom niżej, gdzie się znajdują toalety oraz teatr.

Skręcając przed kasami SKM w lewo, wchodzimy w korytarz. Na lewej ścianie znajduje się Punkt Informacji Dworcowej, punkty usługowo-handlowe, a na końcu Poczta. Natomiast po prawej stronie mamy tylną ścianę kas biletowych. Na końcu tej ściany skręcamy w prawoi idziemy prosto, Po chwili wejdziemy na duży hol dworca.

Jeśli pójdziemy dalej prosto, to dojdziemy do wyjścia z budynku, które jest przy dworcu autobusowym (PKS). Po drodze na lewej ścianie mijamy drogerię Rossman. Natomiast Jeśli skręcimy w prawo (Rossman jest za nami), to po prawej stronie mamy okienka z kasami, a po lewej dużą przestrzeń. Przed nami jest Mc Donald’s. Pierwsze okienko kasowe, to kasa biletowa PKS.

Mijając mały hol czyli idąc prosto z peronów, wchodzimy na hol większy. Na wprost mamy drzwi wyjściowe z budynku dworca.

Po wyjściu z budynku po prawej stronie jest zjazd dla wózków, a przed nami kilka stopni w dół prowadzących na chodnik. Jest to wyjście przy ul. Dworcowej. W pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej Gdynia Główna Dworzec PKP.

Po prawej stronie przed drzwiami wyjściowymi jest Mc Donald.

Wchodząc na większy hol odwracając się w lewo, czyli wyjście z dworca mamy po swojej prawej stronie idziemy prosto i na lewej ścianie są okienka kasowe.

Uwaga, kolejka do kas jest wyznaczona taśmami. Ostatnie okienko to kasa biletowa PKS.

Naprzeciwko kas czyli po prawej stronie jest duża przestrzeń, gdzie możemy oczekiwać na pociąg. Natomiast naprzeciwko jest drogeria Rossman. Idąc wzdłuż kas, na ich końcu po lewej będzie wejście do korytarza za kasami, a na prawo wyjście przy dworcu autobusowym PKS.

Wchodząc na dworzec

Wchodząc Wejściem głównym, Pokonujemy kilka stopni w górę na wprost mamy drzwi i nimi wchodzimy na duży hol. Tu zaczyna się ścieżka prowadząca dla osób niewidomych.

Po lewej mamy wejście do Mc Donald\s. Idziemy przed siebie, Po drodze po prawej miniemy dojście do kas, i wejdziemy na mały hol, po prawej mijając kasy biletowe SKM i wejście do korytarza.

Teraz znajdujemy się w tunelu prowadzącym do peronów. Po lewej będzie wejście na peron 1, a dalej po prawej wejścia na perony 2, 3, 4 i 5.

Warto wiedzieć

Na Stacji Gdynia Główna Osobowa przyjeżdżając pociągami SKM zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę, patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Należy pamiętać, że bilety na pociągi SKM zakupione w kasie kasujemy w kasownikach, które są zamontowane przy wejściach na perony, Wyjątkiem są bilety relacyjne wydrukowane.

Bilety na pociągi PKM kupujemy w kasach SKM Trójmiasto.

Uwaga pociągi PKM do Gdańska jadą dłuższą trasą niż pociągi SKM czy pociągi Regio i są w innej taryfie.

Na holu głównym kolejka do kas biletowych jest wyznaczona taśmami.

Nie zaleca się osobom z dysfunkcją wzroku korzystania z przejścia łączącego Hol główny z dworcem SKM. Wygodniej i bezpieczniej jest przejść przez peron pierwszy.

Na holu głównym znajduje się Mc Donald’s.

W okolicy dworca jest sklep spożywczy, aby do niego dojść należy przejść przez ulicę przed budynkiem dworca i iść w prawą stronę.

Przy ul. Morskiej, strona zachodnia dworca, jest miejsce gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Toalety z możliwością skorzystania z natrysku znajdują się na dolnym poziomie w budynku dworcam pod małym holem.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza,, Anny Słowik, Kamila Świentonia i Lucyny Zaleskiej za konsultację i wizję lokalną.

Dane z dnia, 23 lipca 2019 r. Artur Słowik