Brzeg PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Stacja znajduje się w województwie opolskim. Jest położona pomiędzy stacjami: Opole (wschód), i Oława (zachód). Perony i tory są w osi wschód-zachód.

Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca i tunel. Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toaleta jest na holu dworcowym. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind nie ma. Kasy biletowe są na holu dworca. Na stacji Brzeg zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.

W okolicy dworca znajduje się postój taksówek i parking.

Perony

Na stacji mamy 2 perony.. Perony są wyspowe i dwukrawędziowe. Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku wschodnim (Opole):

Peron 1, po lewej tor nr 1, po prawej tor nr 2

Peron 2,po lewej tor nr 6, po prawej tor nr 8,

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki znajdują się na linii bezpieczeństwa. Perony są średniej wysokości około 55 cm od pgs. W połowie długości peronów jest zejście do tunelu. Zejście jest na wysokości budynku dworca. Perony są zadaszone w środkowej części długości peronu. Słupki, ławki i tablice są ustawione w osi peronów.

Wyjścia z peronu

Na każdym z peronów w połowie długości peronu znajdują się strome, kamienne schody w dół. Na peronie nr 1 zejście do tunelu jest dwustronne. Na pernonie nr 2 schody do tunelu są tylko z jednej strony. Schody są w kierunku zachodnim.

Tunel

W tunelu nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Stojąc przy wejściu na peron nr 2, tyłem do końcowej ściany tunelu, po swojej prawej stronie mamy schody. Idziemy prosto na północ. Po drodze miniemy z obu stron schody prowadzące na peron nr 1. Następnie trafimy na drzwi wahadłowe, które otwieramy manualnie. Po minięciu drzwi dojdziemy do schodów w górę, którymi wejdziemy na hol dworca.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na północ od peronów. W budynku dworca nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Wychodząc z tunelu schodami wchodzimy na hol dworcowy. Idziemy prosto, po prawej stronie mijamy ławki gdzie można oczekiwać na pociąg, po lewej natomiast jest wejście do toalet, a następnie duży filar. Za filarem jest wnęka gdzie jest kasa biletowa. Uwaga, przed kasą po prawej stronie przy ścianie jest duży stolik.

Idąc przez hol. Na końcu holu dochodzimy do drzwi, którymi wyjdziemy z budynku dworca. Uwaga, z budynku wychodzimy i trafiamy na kilka stopni w dół. Na lewo od drzwi jest pochylnia w dół. Na wprost wyjścia z budynku dworca jest przejście dla pieszych przez ulicę. Po lewej stronie jest postój taksówek,

Wchodząc na dworzec

Do budynku dworca od strony ulicy wchodzimy po kilku stopniach. Po minięciu drzwi wejściowych idziemy prosto na południe. Z lewej strony będziemy mijali ławki, natomiast z prawej najpierw miniemy wnękę, gdzie jest kasa biletowa, następnie duży filar, za którym będzie wejście do toalet. Na końcu holu trafimy na schody w dół. Schodami tymi zejdziemy do tunelu. Po przejściu kilku metrów trafimy na wahadłowe drzwi, które otwieramy manualnie.

Po minięciu drzwi idziemy tunelem prosto. Najpierw mijamy z obu stron schody w górę prowadzące na peron nr 1, a gdy dojdziemy do ściany końcowej tunelu po prawej będą schody w górę prowadzące na peron nr 2.

Warto wiedzieć

Schody do przejścia podziemnego są strome.

Przed kasą przy ścianie z prawej strony jest stolik.

W tunelu przed schodami na hol są drzwi.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Szkopińskiego i Artura Forkasiewicza za konsultacje.

Dane z dnia, 29 maja 2020 r. Artur Słowik