Świętochłowice PKP

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie śląskim. Jest położona pomiędzy stacjami: Katowice (wschód) i Zabrze (zachód). Peron i tory są na nasypie i leżą w osi wschód-zachód.

Na dworcu znajdują się peron i przejście podziemne. Oznaczeń dla osób niewidomych nie ma. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind brak. Kas biletowych nie ma. Na przystanku Świętochłowice zatrzymują się pociągi osobowe. W sąsiedztwie dworca znajduje się parking.

Peron

Na stacji mamy peron wyspowy dwukrawędziowy. Numeracja torów przy peronie stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Zabrze)

Peron 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2

Na peronie nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Peron jest bardzo wysoki 76 cm od pgs. W środkowej części długości peronu jest obustronne zejście do przejścia podziemnego. Peron jest zadaszony w 1/2 długości, w okolicy schodów prowadzących do przejścia podziemnego Słupy od zadaszenia są w pobliżu linii bezpieczeństwa, natomiast latarnie, rozkłady oraz ławki zamontowane są w osi peronu.

Pociągi w kierunku Zabrza i Gliwic odjeżdżają z toru nr 1, natomiast pociągi w kierunku Katowic z toru nr 2.

Wyjście z peronu

W środkowej części długości peronu, pod zadaszeniem, mamy obustronne schody w dół prowadzące do przejścia podziemnego. W przejściu podziemnym nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.

Po zejściu ze schodów przed nami mamy schody prowadzące na peron, a z jednej strony ścianę. Odwracamy się tyłem do ściany i idziemy prosto, przechodząc pod torem. Gdy wyjdziemy z przejścia podziemnego z obu stron mamy trawę, gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Przed nami jest parking.

Wchodząc na dworzec

Stojąc tyłem do parkingu, przed nami jest nasyp kolejowy i wejście do przejścia podziemnego. Wchodzimy do przejścia i przechodzimy pod torem. W pewnym momencie dochodzimy do ściany. Z obu stron mamy schody w górę, prowadzące na peron. Po wejściu na peron najlepiej oczekiwać na pociąg w okolicy schodów. Tu zatrzyma się jakaś część składu.

Warto wiedzieć

Wysiadając na przystanku osobowym Świętochłowice, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Na pociąg najlepiej oczekiwać w okolicy schodów do przejścia podziemnego, w tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Przy wyjściu z przejścia podziemnego jest trawa gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza za konsultacje.

Dane z dnia, 27 stycznia 2021 r. Artur Słowik