Ulgi przejazdowe

Z TyfloWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyróżniamy dwa rodzaje niepełnosprawności osób z dysfunkcją wzroku z oznaczeniem 04O: Stopień znaczny, dawniej I grupa, oraz stopień umiarkowany, dawniej II grupa W zależności od stopnia niepełnosprawności przysługują odpowiednie ulgi przejazdowe w środkach transportu publicznego. Trzeba pamiętać, że w czasie kontroli musimy udokumętować swoją niepełnosprawność odpowiednim, ważnym i czytelnym dokumentem.

Ulgi kolejowe

Połączenia podmiejskie i regionalne.

W pociągach podmiejskich i regionalnych czyli osobowych i przyspieszonych, osobom ze stopniem znacznym przysługuje ulga w wysokości 93% wartości normalnego biletu. Wyłączając pociągi dodatkowe lub pociągi specjalne, uróchomione przez danego przewoźnika. Osobom ze stopniem umiarkowanym przysługuje ulga w wysokości 37% wartości biletu normalnego. Wyłączając pociągi dodatkowe lub pociągi specjalne, uróchomione przez danego przewoźnika. W obu przypadkach osoby niepełnosprawne mogą podróżować z przewodnikiem, któremu przysługuje ulga w wysokości 95% wartości normalnego biletu.

Połączenia dalekobieżne.

W pociągach TLK, IC, EIC oraz EIP, czyli pospiesznych Ekspresowych i pendolino osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje ulga w wysokości 51 % wartości normalnego biletu, natomiast osobom z umiarkowanym stopniem przysługuje ulga w wysokości 37% wartości normalnego biletu. Na wszystkie pociągi spółki Inter City bilety są wydawane z miejscówką. Wobu przypadkach osoby niepełnosprawne mogą podróżować z przewodnikiem, któremu przysługuje ulga w wysokości 95% ceny normalnego biletu. W wagonach z miejscami do leżenia, czyli kuszetkach, oraz w wagonach sypialnych do zakupionego biletu należy za dodatkową opłatą dokupić miejsce leżące dla siebie i przewodnika, gdy z nami taki jedzie.

Pozostałe przydatne ulgi

Wyjeżdżając za granicę pociągami spółki Inter City, osoba z dysfunkcją wzroku kupuje bilet normalny, czyli płaci całą kwotę za przejazd, a dla przewodnika osoby niewidomej pobiera się bilet bezpłatny. Dzieci do lat 4 mają zniżkę 100% wartości normalnego biletu, we wszystkich pociągach w całym kraju, ale w kasie trzeba pobrać bezpłatny bilet dla takiego dziecka.

Warto wiedzieć

Kupując bilet na pociągi spółki Inter City możemy zyskać upust w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem dokonujemy zakupu biletu. Pamiętajmy, że upust ten łączy się z naszymi ulgami. Wielkości upustów: 30 % upustu, zakup na 20 lub więcej dni przed wyjazdem, 20% upustu, zakup na 19 do 10 dni przed wyjazdem, 10% upustu, zakup na 9 do 2 dni przed wyjazdem. Pamiętajmy, że na Pociągi EIP oraz EIC są bilety promocyjne Super promo oraz promo, które też można zakupić z ulgą ustawową. Bilety na pociągi spółki Inter City możemy zakupić najwcześniej na30 dni przed wyjazdem.

W wagonach z miejscami do leżenia, czyli kuszetkach i wagonach sypialnych dziecko do lat 7, może spać z osobą dorosłą na jednej leżance lub łóżku. W tym przypadku nie trzeba dokupować dodatkowego łóżka dla dziecka, ale bilet na przejazd trzeba zakupić.

Ulgi w przejazdach autobusowych

Osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności w autobusach zwykłych i przyspieszonych przysługuje ulga w wysokości 93% wartości normalnego biletu. Natomiast w autobusach pospiesznych ulga ta wynosi 51% wartości normalnego biletu. Osobom ze stopniem umiarkowanym we wszystkich rodzajach autobusów przysługuje ulga w wysokości 37% wartości normalnego biletu. W obu przypadkach osoby niepełnosprawne mogą podróżować z przewodnikiem, któremu przysługuje ulga w wysokości 95% wartości normalnego biletu.

Warto wiedzieć.

Pamiętajmy, że niektórzy prywatni przewoźnicy nie mają podpisanych odpowiednich umów z Urzędami Marszałkowskimi i w tych autobusach nie ma żadnych ulg ustawowych. Jadąc busem, możemy się spotkać z tym, że ulgi są inne niż przewiduje prawo.

Ulgi w komunikacji miejskiej.

W większości miast oraz gmin, w komunikacji miejskiej osoby niepełnosprawne posiadają ulgi przejazdowe. Wielkość ulgi jest określona w regulaminie i cenniku danego przewoźnika. Są gminy gdzie trzeba płacić za bilety, , jednak zdarza się, że osoby niewidome czy słabo widzące jeżdżą za darmo. Z przewodnikiem jest podobnie. W niektórych autobusach przewodnik musi mieć bilet, a w niektórych przewodnik jedzie za darmo.